Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká ženská

21. 04. 2017 11:35:04
" Nereptám proti Bohu, ale mnoho na mne ukládá. Duch můj snáší to trpělivě, ale tělo klesá." ( 17.2. 1851, z dopisu jedné z největších postav českého národního obrození, spisovatelky Boženy Němcové).

Svůj blog na téma Boženy Němcové chci vést v duchu toho, co mne osobně na této ženě fascinuje. Vyjádřit pochopení, obdiv, lásku a pokoru ženě, která pracovala a žila ve jménu české země, české státnosti, ve jménu nadčasové otázky člověka- v celé šíří jeho lidského bytí. Životopisné údaje jsou dohledatelné na internetu, tudíž zde nechci vypisovat to, co si každý může dohledat sám, bude-li mít zájem. Já se chci zaměřit na to, co činí tuto nádhernou postavu doby českého národní obrození tak specifickou, zajímavou, krásnou a v mnoha ohledech nepřekonatelnou.

Božena Němcová byla především velkým člověkem. Dokonale podstatu B. Němcové vystihl spisovatel Vladislav Vančura, který uvedl: "B. Němcová je geniální spisovatelka a všechno, co je lidské a všechno, co je životné, je v ní obsaženo....... A přesně v tomto tkví velikost této spisovatelky. Dílo Boženy Němcové zrcadlí její duši. Vyjadřuje touhu po pravdě, touhu po lásce v její nadčasové i osobní pozemské rovině, lásku k člověku v celé jeho podstatě.To, co činí Boženu Němcovou tak neopakovatelnou a velkou, je upřímnost, opravdovost a vřelost, která je propojena, jak s její tvorbou, tak s její osobní rovinou.

Božena Němcová, spolu s J. Dobrovským, J. Jungmannem, Fr. Palackým, F.L. Čelakovským, J. K. Tylem, K. H. Borovským, patří k nejvýznamnějším představitelům české národního obrození, velké revoluční doby Čechů. Já osobně jsem fascinována tématikou českého národního obrození. Revoluční dobou, kdy čeští vlastenci a učitelé povznášeli ducha českého národa a znova a znova probouzeli myšlenku státnosti. Učitelé a buditelé, kterým vděčíme za vše. Ta doba nese ducha vzpoury, lásky k životu a své zemi..... Tvorba básníků, spisovatelů a umělců té doby je jednou z nejkrásnějších a nejdojemnějších...........

Touha, láska, krása i bolest- to je Božena Němcová. Její život končí v pouhých 42 letech. Po těžké, dlouhé nemoci, životě plném strádání a bídy končí její pozemská cesta. Cesta, kdy byla mnohými velebena, ale zároveń mnohými zatracována. Velmi smutná fakta dokládá historie: Božena Němcová je na sklonku života opuštěna i těmi- zdánlivými přáteli. I přes pompézní pohřeb Němcové, o který se postarali velcí vlastenci tehdejší doby a kolegové, zůstala Němcová před smrtí v bídě, těžce nemocná.... V dopisech proznívá její neutuchající touha pracovat až do konce svého života pro národ, Němcová spíše nejí, než aby omezila skromné výdaje svým dětem do vzdělání, které staví na první místo a její cesty po vlasti, na základě kterých vydává své spisy. Jsou doby, kdy ztrácí i poslední své přátelé-kolegy, kteří se odvrací a neslyší na prosby o pomoc. I jedni z největších ve finále odpadají: (z faktů lze dohledat, že i např. její velký přítel, K. J. Erben, Karolína Světlá, aj. "neslyší" volání o pomoc a Němcová už nemá sil a prostředků k boji. Během svého života byla několikrát shledána politicky nepohodlnou a i odtud se lze dovozovat, proč se přátelé odvraceli.

Myšlení Boženy Němcové bylo na svou dobu velmi moderní, oduševnělé. Odtud se mnohdy nesl důvod toho, proč byla občas i mezi svými zatracována a nepochopena. Závist a zášť stran kolegyň z branže rovněž nebyly ničím neobvyklým v životě velké spisovatelky, krásné ženy a především velkého člověka. Duch Boženy Němcové letěl vhůru, její myšlenky měly vzlet a touhu, a její dílo bylo tímto prodchnuto. Nádherná jsou její lidská pojednání např. o Židech, či láskyplná náklonnost ke Slovákům. Je krásné vnímat z jejích slov tu moudrost, nazaslepenost, logičnost myšlení, dobrou vůli a především pochopení sdělované problematiky a její didaktickou složku, do dnešních dob tak nutnou a potřebnou.

Božena Němcová se obrací k prostému člověku, dílo je prodchnuto velkým sociálním cítěním,ale zároveń je zde zajímavá a pro mne velmi důležitá poznámka z jejích spisů, kdy se vyjadřuje např. k manželství: " Když jsou dva ustavičně spolu, všechny svoje potřeby jeden před druhým vykonává, pěkné, nepěkné, tu se zevšední jeden druhému. Není pak touhy, poesie, je to jen zvyk a potřeba, co je k sobě vábí- a to je, co se mi protiví......." Didaktická složka obsažená v její literatuře stále jako by nabádá člověka k posunu. K hledání krásy a vytváření krásy..........Božena Němcová byla ženou každým coulem. Nebyla bezpohlavní, studenou intelektuálkou. Byla ženou srdce, inteligence, krásy, vášně......., ne vždy byla i v tomto ohledu pochopena.

Závěr bych věnovala kratičkému svému zamyšlení nad původem Boženy Němcové. Mnozí badatelé se domnívají, že Němcová byla šlechtického původu. Přichází mnozí jiní, kteří tato tvrzení vyvrací a uvádí jiné skutečnosti ohledně jejího původu. Já oosbně se stavím za svůj úhel pohledu, který mi nabízí vnitří hlas a vnitřní pocit, kterému důvěřuji a vyplácí se mi mu důvěřovat: zem odkud dávní a dávní předkové rodu Boženy Němcové přicházejí, je Izrael.

Autor: Beata Krusic | pátek 21.4.2017 11:35 | karma článku: 12.70 | přečteno: 605x

Další články blogera

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 174 | Diskuse

Beata Krusic

S Amíkem na bobech- aneb lakomec z "jůůůůesej"

A zase za to může ten náš rybník:-). V zimě jsem tam poznala Dana. Američana z Floridy, který bydlí ve stejném bloku jako ti kluci z Ukrajiny, o kterých jsem před časem psala svůj blog.

22.7.2017 v 22:42 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 759 | Diskuse

Beata Krusic

Mami, proč sou ty ženský takový vražedkyně?

Dnešní den byl pro mě dnem velké "zkoušky". Zkoušky z úpřímnosti. Byla mi "zadána" mým synkem a musím říct, že byla pro mě dosud nejtěžším oříškem.

21.7.2017 v 23:18 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 2224 | Diskuse

Beata Krusic

Předvolební trhák: Zemanovo zdraví !

Odpůrci Miloše Zemana jsou schopni dojít až do krajnosti. Ve své nenávisti se neštítí hrát s tím, co bývá nejcitlivější.Zdraví člověka. Pod rouškou rádo by spravedlivého, pravdivého a realistického pohledu na věc se kolikrát zračí

20.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 927 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jana Pastuchová

Záchranka není taxík

Možná tomu nebudete věřit, ale v odborných kruzích se říká, že až 70 % výjezdů k případům záchrance nepřísluší. Dá se s tím něco udělat?

24.7.2017 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Bartoň

Krize EU:Jourová o Polsku, Itálie o V4

Stále zřetelnější rozpory mezi státy EU začínají více kopírovat někdejší železnou oponu mezi Východem a Západem. Nejde přitom zdaleka jenom o postoj k migraci, ale obecně o to jaké zákony jsou přijímány.

24.7.2017 v 8:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Proč panuje blbá nálada?

Čínské přísloví říká, že nemá smysl rozbít zrcadlo, máš-li křivou hubu. Je třeba používat vlastní mozek, příval informací třídit, občas televizi vypnout a noviny hodit do koše. Média mají nad námi jen takovou moc, jakou jim dáme!

24.7.2017 v 7:00 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 230 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 797 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 21.61 | Přečteno: 720 | Diskuse
Počet článků 256 Celková karma 14.77 Průměrná čtenost 1356

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.