Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká ženská

21. 04. 2017 11:35:04
" Nereptám proti Bohu, ale mnoho na mne ukládá. Duch můj snáší to trpělivě, ale tělo klesá." ( 17.2. 1851, z dopisu jedné z největších postav českého národního obrození, spisovatelky Boženy Němcové).

Svůj blog na téma Boženy Němcové chci vést v duchu toho, co mne osobně na této ženě fascinuje. Vyjádřit pochopení, obdiv, lásku a pokoru ženě, která pracovala a žila ve jménu české země, české státnosti, ve jménu nadčasové otázky člověka- v celé šíří jeho lidského bytí. Životopisné údaje jsou dohledatelné na internetu, tudíž zde nechci vypisovat to, co si každý může dohledat sám, bude-li mít zájem. Já se chci zaměřit na to, co činí tuto nádhernou postavu doby českého národní obrození tak specifickou, zajímavou, krásnou a v mnoha ohledech nepřekonatelnou.

Božena Němcová byla především velkým člověkem. Dokonale podstatu B. Němcové vystihl spisovatel Vladislav Vančura, který uvedl: "B. Němcová je geniální spisovatelka a všechno, co je lidské a všechno, co je životné, je v ní obsaženo....... A přesně v tomto tkví velikost této spisovatelky. Dílo Boženy Němcové zrcadlí její duši. Vyjadřuje touhu po pravdě, touhu po lásce v její nadčasové i osobní pozemské rovině, lásku k člověku v celé jeho podstatě.To, co činí Boženu Němcovou tak neopakovatelnou a velkou, je upřímnost, opravdovost a vřelost, která je propojena, jak s její tvorbou, tak s její osobní rovinou.

Božena Němcová, spolu s J. Dobrovským, J. Jungmannem, Fr. Palackým, F.L. Čelakovským, J. K. Tylem, K. H. Borovským, patří k nejvýznamnějším představitelům české národního obrození, velké revoluční doby Čechů. Já osobně jsem fascinována tématikou českého národního obrození. Revoluční dobou, kdy čeští vlastenci a učitelé povznášeli ducha českého národa a znova a znova probouzeli myšlenku státnosti. Učitelé a buditelé, kterým vděčíme za vše. Ta doba nese ducha vzpoury, lásky k životu a své zemi..... Tvorba básníků, spisovatelů a umělců té doby je jednou z nejkrásnějších a nejdojemnějších...........

Touha, láska, krása i bolest- to je Božena Němcová. Její život končí v pouhých 42 letech. Po těžké, dlouhé nemoci, životě plném strádání a bídy končí její pozemská cesta. Cesta, kdy byla mnohými velebena, ale zároveń mnohými zatracována. Velmi smutná fakta dokládá historie: Božena Němcová je na sklonku života opuštěna i těmi- zdánlivými přáteli. I přes pompézní pohřeb Němcové, o který se postarali velcí vlastenci tehdejší doby a kolegové, zůstala Němcová před smrtí v bídě, těžce nemocná.... V dopisech proznívá její neutuchající touha pracovat až do konce svého života pro národ, Němcová spíše nejí, než aby omezila skromné výdaje svým dětem do vzdělání, které staví na první místo a její cesty po vlasti, na základě kterých vydává své spisy. Jsou doby, kdy ztrácí i poslední své přátelé-kolegy, kteří se odvrací a neslyší na prosby o pomoc. I jedni z největších ve finále odpadají: (z faktů lze dohledat, že i např. její velký přítel, K. J. Erben, Karolína Světlá, aj. "neslyší" volání o pomoc a Němcová už nemá sil a prostředků k boji. Během svého života byla několikrát shledána politicky nepohodlnou a i odtud se lze dovozovat, proč se přátelé odvraceli.

Myšlení Boženy Němcové bylo na svou dobu velmi moderní, oduševnělé. Odtud se mnohdy nesl důvod toho, proč byla občas i mezi svými zatracována a nepochopena. Závist a zášť stran kolegyň z branže rovněž nebyly ničím neobvyklým v životě velké spisovatelky, krásné ženy a především velkého člověka. Duch Boženy Němcové letěl vhůru, její myšlenky měly vzlet a touhu, a její dílo bylo tímto prodchnuto. Nádherná jsou její lidská pojednání např. o Židech, či láskyplná náklonnost ke Slovákům. Je krásné vnímat z jejích slov tu moudrost, nazaslepenost, logičnost myšlení, dobrou vůli a především pochopení sdělované problematiky a její didaktickou složku, do dnešních dob tak nutnou a potřebnou.

Božena Němcová se obrací k prostému člověku, dílo je prodchnuto velkým sociálním cítěním,ale zároveń je zde zajímavá a pro mne velmi důležitá poznámka z jejích spisů, kdy se vyjadřuje např. k manželství: " Když jsou dva ustavičně spolu, všechny svoje potřeby jeden před druhým vykonává, pěkné, nepěkné, tu se zevšední jeden druhému. Není pak touhy, poesie, je to jen zvyk a potřeba, co je k sobě vábí- a to je, co se mi protiví......." Didaktická složka obsažená v její literatuře stále jako by nabádá člověka k posunu. K hledání krásy a vytváření krásy..........Božena Němcová byla ženou každým coulem. Nebyla bezpohlavní, studenou intelektuálkou. Byla ženou srdce, inteligence, krásy, vášně......., ne vždy byla i v tomto ohledu pochopena.

Závěr bych věnovala kratičkému svému zamyšlení nad původem Boženy Němcové. Mnozí badatelé se domnívají, že Němcová byla šlechtického původu. Přichází mnozí jiní, kteří tato tvrzení vyvrací a uvádí jiné skutečnosti ohledně jejího původu. Já oosbně se stavím za svůj úhel pohledu, který mi nabízí vnitří hlas a vnitřní pocit, kterému důvěřuji a vyplácí se mi mu důvěřovat: zem odkud dávní a dávní předkové rodu Boženy Němcové přicházejí, je Izrael.

Autor: Beata Krusic | pátek 21.4.2017 11:35 | karma článku: 12.70 | přečteno: 597x

Další články blogera

Beata Krusic

Pár slov k propuštění Jiřího Kajínka................

Čistě za sebe a za svůj pocit. To je to, oč mi dnes jde. Vyjádřit se krátce k události, která zahýbala veřejností a spoustě z nás přinesla mnohá zamyšlení a úvahy.

24.5.2017 v 11:59 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 1014 | Diskuse

Beata Krusic

My pomáhat nebudeme, s tím nepočítejte! ( Něco málo k migraci)

Můj postoj k otázce migrace jsem dosud vyjadřovala pouze občas v diskuzích. Stále jsem čekala na silný popud, který mne přiměje vyjádřit se sama za sebe blogem. Dlouhodobé postoje Visegrádské čtyřky daly průchod mé úvaze.

17.5.2017 v 18:53 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 2055 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se rozšoupla s Aligátorem........

aneb, když "dotyky" válcují naše bytí. Tak nějak to vnímám. Dotyky- tedy ty slavné "dotykáče", bez kterých to prej prostě nelze.............:-).

16.5.2017 v 11:58 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 372 | Diskuse

Beata Krusic

Když v útrobách žije nezkrocený kůň.......

I tak by se poeticky dalo nazvat období kvartálního pití. Nevyzpytatelné, nemocné nastavení lidského organismu, které neví dne, ani hodiny, kdy znova mocně udeří. Plameny zhoubné vášně ožívají.........

14.5.2017 v 21:37 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 477 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Čumpelík

NATO – se topí ve vlastní neschopnosti

Dle výsledků se jedná o alianci, která nadále není schopná bojovat proti probíhající Muslimské migraci ohrožující Evropu a to přesto, že president Trump jasně řekl, že je třeba zaměřit se na boj proti terorismu a migraci.

28.5.2017 v 19:38 | Karma článku: 27.76 | Přečteno: 515 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo premiéra. K ramadánu

U nás zatím tuto „povinnost“ šéf vládního kabinetu nemá, ale v jiných nemuslimských zemích, kde žije početnější (ba početná) komunita vyznavačů Alláha ovšem ano. Například v Kanadě.

28.5.2017 v 18:50 | Karma článku: 24.77 | Přečteno: 896 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Americký vítr II.

Trump dal jasně najevo , že svou loď jen tak kvůli evropským činitelům potopit nenechá, pokud bude kapitánem on a to se sakra evropských činitelů a politiků dotklo, že někomu přece jen hodně záleží na jeho lodi.

28.5.2017 v 18:08 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 221 | Diskuse

Přemek Čech

O Sobotkových vizích..

Na první pohled, ale i na ten druhý je jasné, že jeho vize jsou hlavně personálního charakteru.. Taková ta šachová hra s figurkami.. A nejraději vyhazuje, jako každý jiný šachista.. Dělá vše pro mat svých oponentů..

28.5.2017 v 17:54 | Karma článku: 31.01 | Přečteno: 699 | Diskuse

Libor Čermák

Včera jsem osobně panu prezidentovi v Lidicích tleskal

To je zase řevu. Pan prezident měl v Lidicích projev, do kterého se zas mnozí sluníčkáři navážejí. Projev to byl hezký, a tak mu za něj tleskám. A tleskal jsem mu za něj i včera přímo osobně v Lidicích.

28.5.2017 v 15:13 | Karma článku: 41.61 | Přečteno: 2027 |
Počet článků 225 Celková karma 13.60 Průměrná čtenost 1439

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.