Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká ženská

21. 04. 2017 11:35:04
" Nereptám proti Bohu, ale mnoho na mne ukládá. Duch můj snáší to trpělivě, ale tělo klesá." ( 17.2. 1851, z dopisu jedné z největších postav českého národního obrození, spisovatelky Boženy Němcové).

Svůj blog na téma Boženy Němcové chci vést v duchu toho, co mne osobně na této ženě fascinuje. Vyjádřit pochopení, obdiv, lásku a pokoru ženě, která pracovala a žila ve jménu české země, české státnosti, ve jménu nadčasové otázky člověka- v celé šíří jeho lidského bytí. Životopisné údaje jsou dohledatelné na internetu, tudíž zde nechci vypisovat to, co si každý může dohledat sám, bude-li mít zájem. Já se chci zaměřit na to, co činí tuto nádhernou postavu doby českého národní obrození tak specifickou, zajímavou, krásnou a v mnoha ohledech nepřekonatelnou.

Božena Němcová byla především velkým člověkem. Dokonale podstatu B. Němcové vystihl spisovatel Vladislav Vančura, který uvedl: "B. Němcová je geniální spisovatelka a všechno, co je lidské a všechno, co je životné, je v ní obsaženo....... A přesně v tomto tkví velikost této spisovatelky. Dílo Boženy Němcové zrcadlí její duši. Vyjadřuje touhu po pravdě, touhu po lásce v její nadčasové i osobní pozemské rovině, lásku k člověku v celé jeho podstatě.To, co činí Boženu Němcovou tak neopakovatelnou a velkou, je upřímnost, opravdovost a vřelost, která je propojena, jak s její tvorbou, tak s její osobní rovinou.

Božena Němcová, spolu s J. Dobrovským, J. Jungmannem, Fr. Palackým, F.L. Čelakovským, J. K. Tylem, K. H. Borovským, patří k nejvýznamnějším představitelům české národního obrození, velké revoluční doby Čechů. Já osobně jsem fascinována tématikou českého národního obrození. Revoluční dobou, kdy čeští vlastenci a učitelé povznášeli ducha českého národa a znova a znova probouzeli myšlenku státnosti. Učitelé a buditelé, kterým vděčíme za vše. Ta doba nese ducha vzpoury, lásky k životu a své zemi..... Tvorba básníků, spisovatelů a umělců té doby je jednou z nejkrásnějších a nejdojemnějších...........

Touha, láska, krása i bolest- to je Božena Němcová. Její život končí v pouhých 42 letech. Po těžké, dlouhé nemoci, životě plném strádání a bídy končí její pozemská cesta. Cesta, kdy byla mnohými velebena, ale zároveń mnohými zatracována. Velmi smutná fakta dokládá historie: Božena Němcová je na sklonku života opuštěna i těmi- zdánlivými přáteli. I přes pompézní pohřeb Němcové, o který se postarali velcí vlastenci tehdejší doby a kolegové, zůstala Němcová před smrtí v bídě, těžce nemocná.... V dopisech proznívá její neutuchající touha pracovat až do konce svého života pro národ, Němcová spíše nejí, než aby omezila skromné výdaje svým dětem do vzdělání, které staví na první místo a její cesty po vlasti, na základě kterých vydává své spisy. Jsou doby, kdy ztrácí i poslední své přátelé-kolegy, kteří se odvrací a neslyší na prosby o pomoc. I jedni z největších ve finále odpadají: (z faktů lze dohledat, že i např. její velký přítel, K. J. Erben, Karolína Světlá, aj. "neslyší" volání o pomoc a Němcová už nemá sil a prostředků k boji. Během svého života byla několikrát shledána politicky nepohodlnou a i odtud se lze dovozovat, proč se přátelé odvraceli.

Myšlení Boženy Němcové bylo na svou dobu velmi moderní, oduševnělé. Odtud se mnohdy nesl důvod toho, proč byla občas i mezi svými zatracována a nepochopena. Závist a zášť stran kolegyň z branže rovněž nebyly ničím neobvyklým v životě velké spisovatelky, krásné ženy a především velkého člověka. Duch Boženy Němcové letěl vhůru, její myšlenky měly vzlet a touhu, a její dílo bylo tímto prodchnuto. Nádherná jsou její lidská pojednání např. o Židech, či láskyplná náklonnost ke Slovákům. Je krásné vnímat z jejích slov tu moudrost, nazaslepenost, logičnost myšlení, dobrou vůli a především pochopení sdělované problematiky a její didaktickou složku, do dnešních dob tak nutnou a potřebnou.

Božena Němcová se obrací k prostému člověku, dílo je prodchnuto velkým sociálním cítěním,ale zároveń je zde zajímavá a pro mne velmi důležitá poznámka z jejích spisů, kdy se vyjadřuje např. k manželství: " Když jsou dva ustavičně spolu, všechny svoje potřeby jeden před druhým vykonává, pěkné, nepěkné, tu se zevšední jeden druhému. Není pak touhy, poesie, je to jen zvyk a potřeba, co je k sobě vábí- a to je, co se mi protiví......." Didaktická složka obsažená v její literatuře stále jako by nabádá člověka k posunu. K hledání krásy a vytváření krásy..........Božena Němcová byla ženou každým coulem. Nebyla bezpohlavní, studenou intelektuálkou. Byla ženou srdce, inteligence, krásy, vášně......., ne vždy byla i v tomto ohledu pochopena.

Závěr bych věnovala kratičkému svému zamyšlení nad původem Boženy Němcové. Mnozí badatelé se domnívají, že Němcová byla šlechtického původu. Přichází mnozí jiní, kteří tato tvrzení vyvrací a uvádí jiné skutečnosti ohledně jejího původu. Já oosbně se stavím za svůj úhel pohledu, který mi nabízí vnitří hlas a vnitřní pocit, kterému důvěřuji a vyplácí se mi mu důvěřovat: zem odkud dávní a dávní předkové rodu Boženy Němcové přicházejí, je Izrael.

Autor: Beata Krusic | pátek 21.4.2017 11:35 | karma článku: 12.69 | přečteno: 591x

Další články blogera

Beata Krusic

Pelikánova spravedlnost-aneb Jak přikrýt mocnou Lenku

Nejvyšší soud, na který se obrátil Robert Pelikán z důvodu nesouhlasu s rozhodnutím dvou nezávislých soudců, kteří vrátili kauzu MUDr. Davida Ratha k novému projednání z důvodu nezákonně nasazených odposlechů rozhodl,

25.4.2017 v 14:05 | Karma článku: 20.84 | Přečteno: 913 | Diskuse

Beata Krusic

S perverzí vlít se do lidskosti.........

K napsání tohoto blogu mě inspiroval nedávno shlédnutý americký film Sekretářka. Film získal zvláštní cenu poroty za originalitu na Sundance Film festival 2002.

24.4.2017 v 14:22 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 451 | Diskuse

Beata Krusic

Vyznání Marice....

Už jako dítě jsem se zamilovala do jejího hlasu. Je neopakovatelný.Velký a sdělný. V hlase a projevu Mariky Gombitové je opravdovost, která se dnes už skoro neslyší. Myslím, že náleží k nadčasové špičce.

23.4.2017 v 11:24 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 405 | Diskuse

Beata Krusic

Luboši ???? (Ne, sorry, to byl Abdul).

Mám ráda život pro jeho nevyzpytatelnost. Pro momenty překvapení, nacházení, objevování....... Pro nutnost hledání souvislostí a zrcadlení.......................

22.4.2017 v 20:58 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 927 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Kybernetický terorismus Bloodymira Putina v současné 3.sv.v.

27.2.013 náčelník ruského genštábu Valerij Gerasimov pro list VPK/vojensko-průmyslový komplex prohlásil, že „ v 21.stol. se rozdíl mezi válkou a mírem smazává, války se nevyhlašují, probíhají v míru jako války hybridní, ve kterých

26.4.2017 v 13:12 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 292 | Diskuse

Adam Mikulášek

Vlastní gól rudozeleného rakouského prezidenta

Podle něj by všechny ženy měly nosit jeden den v roce ze solidarity k muslimkám šátky. Ovšem co jiného lze čekat od intelektuála se zelenými postoji s příměsí komunistické ideologie?

26.4.2017 v 11:56 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 1252 | Diskuse

Jan Dvořák

Černý den Miloše Zemana (To není poplašná zpráva, ale krutá realita)

Každý jen trochu empatický občan si při čtení zpráv musel v úterý uvědomit, že prezident Zeman prožívá jeden z nejčernějších dnů své kariéry. Dozvěděl se totiž dvě „infarktové“ skutečnosti.

26.4.2017 v 10:44 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 2045 | Diskuse

Kateřina Konečná

Lidovci versus samoživitelky

Když před časem Jiří Čunek v souvislosti se zálohovaným výživným pro samoživitelky prohlásil, že pokud se žena špatně rozhodla, s kým mít dítě, musí nést následky, mohli se lidovci vymlouvat na exces svého kontroverzního straníka.

26.4.2017 v 9:07 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 1404 | Diskuse

Martin Braun

Proč Netanyahu odmítl Gabriela?

Izraelský premiér Benyamin Netanyahu odmítl přijmout a jednat s německým ministrem Gabrielem poté, co tento absolvoval několik setkání s, převážně levicovými a hlavně protiizraelskými aktivisty.

26.4.2017 v 8:30 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 796 | Diskuse
Počet článků 209 Celková karma 16.52 Průměrná čtenost 1508

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.