Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když v útrobách žije nezkrocený kůň.......

14. 05. 2017 21:37:31
I tak by se poeticky dalo nazvat období kvartálního pití. Nevyzpytatelné, nemocné nastavení lidského organismu, které neví dne, ani hodiny, kdy znova mocně udeří. Plameny zhoubné vášně ožívají.........

Kdyby dnes žil francouzský naturalistický romanopisec, světový Emile Zola, jistě by mu neuniklo téma církevní organizace- Armáda spásy. Téma Armády je tématem natolik bytostně lidským, bolavým, teskným a všeobsažným, že skýtá půdu k tvorbě těm, kteří tvoří ve jménu podání svědectví o čisté podstatě člověka, jeho genetické podmíněnosti a fatální "nepřekročitelnosti". V tomto ohledu byl Zola naprostá špička a jeho odhalení člověka v jeho čistém naturalismu byl světový unikát, dodnes nepřekonaný. V době, kdy jsem v Armádě spásy pracovala jsem si mnohokrát na tohoto umělce vzpomněla. Snad právě Emile Zola vedl mé kroky a potřebu poznat a pochopit člověka, pohybujícího se dnes a denně na hranici života i smrti. Člověka, který se stává "klientem" Armády spásy. Člověka, pro kterého měl Emile Zola pochopení a především obrovské srdce. Pro člověka - vyděděnce. Ve většině případů člověka, nad jehož kolébkou stál, cynicky a zle se usmíval- CHLAST.

Miro. Chlápek ze Slovenska. Murár- jak mi vždy hovoril:-). (Tedy zedník). Miro se uchýlil do Armády vždy v době, kdy přišla chvíle zrádného "kvartálu". Odborně by se o Mirovi řeklo, že je kvartální alkoholik, nebo kvartální pijan. Já tyhle nálepky nemám ráda, připadají mi sterilní, nelidské, bez srdce. Pro mě jsou tito lidé lidmi, kteří mají v sobě kvartální pití. Tak je to pro mé vnímání přijatelné. Kvartální pití je jedním z nejzrádnějších druhů alkoholismu, protože vytváří dojem zdánlivého klidu a ticha( a to často i na dlouhé roky), ale kdesi hluboko v útrobách člověka číhá na příležitost a na svůj mocný úder. Smete pak vše, co mu přijde pod ruku. Taková je síla a destrukce tohoto doživotního kumpána žijícího v těle takto geneticky zatíženého člověka. A Miro byl také jeho obětí.

Jak jsem mohla Mira zažít a seznámit se s jeho životopisem( a následně ho potkávat i v době, kdy už jsem v Armádě nepracovala), byl to velký dříč. Byl schopen makat za několik chlapů, ve fyziognomii bylo znát, že má skutečně v životě nadřeno. Mozolnaté, šlachovité ruce a vypracovaná ramena svědčila o celoživotní tvrdé fyzické práci. Neštítil se nejhrubší dělnické práce, ale hravě zvládal i čistou zedničinu. Alkohol, cigára, vyžilost, dřina........i to předkládala Mirova vizáž.

Miro byl trochu fanfaroooon:-). Takový chlap z dědiny, který si je vědom svých "zarobených peňazí" a rád trochu machroval. Půjčoval, vysmíval se netáhlům a flákačům, chlubil se zmáknutou robotou a " "Čehuni", jak Čechy nazýval, byli pro něj "len Pepíci". Vždy to byla ale jen taková hra a legrace. Miro byl dobrák a měl především velké srdce. A taky tu svoji velkou "kvartální" žízeň, která táhla jeho život ke dnu.

Kvartál přichází pozvolna, polehoučku. Je jako by v závěsu ADHD( syndromu hyperaktivity). V Mirově případě si troufám tvrdit, že to tak skutečně bylo. V mnohých jiných případech se s ADHD střídá emocionální labilita, náhlé hnutí- zkrátka spouštěč, na který tělo reaguje. Pak dochází k několikadenní, či měsíční sebedestrukci. Jako tsunami, zemětřesení, požár......., nebo jiná živelná katastrofa, působí kvartální alkoholismus na životy těchto ubohých lidí a jejich okolí. U Mira jsem neměla pocit citové lability, nebo že by spouštěčem bylo náhlé emoční hnutí. Miro byl celkem veselý, bezstarostný chlapík, trochu cynik. Miro byl spíš motor, který jede, neumí zastavit, přejímá práci- ne za dva, ale za třeba za pět, je jako tažný kůň, který nemusí odpočívat, dřinu potřebuje jako pohon a nutnost k přežití...... Miro byl motor, který tak dlouho jede, dokud nedojede. Měl v sobě nezkroceného koně, který obrazně řečeno- padne na hubu, ale "nechcípne", nýbrž se rozchlastá. Ale tak, že v jediném momentě ztratí vše, co tvrdě pracně nabyl v období, kdy zhoubná vášeň dřímala.

A tak Miro padá..... a zvedá se..... a padá........ a nikdy to jiné nebude.

Co Ty na to, pane Zolo? Ale Ty víš:-). Vždyť Ty jsi je měl opravdu rád a proto jsi jim věnoval svůj život. Svoji tvorbu, lásku, pochopení. A za to Ti strašně děkuju. Za to, že jsi podal svědectví světu o geneticko-biologickém zatížení lidského pokolení, o bolestech a trápení lidských rodů, o zhoubných vášních, které odedávna bují hluboce zakořeněny v lidském naturalismu.

Autor: Beata Krusic | neděle 14.5.2017 21:37 | karma článku: 12.59 | přečteno: 507x

Další články blogera

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.06 | Přečteno: 113 | Diskuse

Beata Krusic

Rádio Ruth

Nesmrtelná víla Ruth. Už 300 let žijící na planetě Zemi, kam byla ze své říše vyslána na misi. Zkoumá, hledá, poznává, podává hlášení.

21.8.2017 v 22:22 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 180 | Diskuse

Beata Krusic

Směj se, paňáco, je konec milování......

aneb malé pojednání o urně. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, humor je obsažen v úplně každé- i té nejtěžší životní situaci. I ve smrti může být přítomen.

21.8.2017 v 18:35 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 324 | Diskuse

Beata Krusic

Skončila výstava nahých žen

Ti, kdo zaváhali, mají smůlu. Unikátní výstava Voayer 2017 patří minulosti. Pražané si budou muset počkat, až se organizátoři výstavy znova objeví- tentokráte s jejich novou vizí, vizí nahých mužů.

20.8.2017 v 20:50 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 926 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.06 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 382 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 467 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 291 Celková karma 12.82 Průměrná čtenost 1310

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.