Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chlapi z Ukrajiny

12. 06. 2017 16:28:46
V životě jsem vděčna za každé lidské setkání, které v člověku navždy něco zanechá. Ať už je to humor, nostalgie, dojemnost, absurdita, nářez...... Setkání, o kterém se chci zmínit si nese v sobě od všeho kus.

Loňské léto bylo ve znamení doteku Ukrajiny. Tedy doteku Ukrajiny na mé nitro, mysl, cítění......

Zkrátka: léto přineslo letní lásku. Kolju. Takovou tu lásku, která ještě než začne, tak skončí:-). Náznak lásky....., nebo spíše něco, co se jako láska může tvářit, ale v podstatě jde o nic:-). Ale díky tomuto- NIC- se dalo prožít na malinkou chvíli poznání na jiné úrovni, než se očekávalo- a já si stojím za tím, že mělo své opodstatnění, smysl, moudrost- a vedlo k probuzení něčeho daleko většího, než pouhopouhý romanticko-erotický cit dvou jedinců. Došlo k probuzení všeobklopující lásky mezilidské, národnostní, nadčasové. Tak tedy:

Náš rybník ve Stodůlkách je na ráně Ukrajincům, kteří mají zde pronajaté byty, kde žijí ve třípokojových bytech třeba po devíti lidech. Dřou od rána do večera na stavbách. Kolikrát jsme si s mým synkem říkali, jak je nám jich líto, když v tom největším parnu celý den stráví na lešení a večer se tu trousí s igelitkami z obchoďáků. Občas jsme s nimi prohodili pár vět a díky ruštině, kterou mnozí z nich nenávidí, se dá pěkně domluvit. Mladí, staří- zkrátka věková všehochuť se sjíždí z Ukrajiny za prací a lepším životem. V jejich očích lepším, pro mě smutným..... Jsou to v podstatě "otroci" svých "mafiánů". Je pro ně ale podstatné, že přivezou domů pro rodinu skvělý výdělek, takže se nějakou "otročinou" nezabývají. Jednoduše- makají.

Jednoho dne jsme s Izákem poznali tedy Kolju. Obyčejnej chlápek, sympaťák, veselý, sexy, vždy dobře naložený. Začal za námi chodit k rybníku a jednoho dne nás pozval na návštěvu do toho pronajatého třípokojáku, kde byli přítomni i jeho "druzjá". ( Tak jsme jim říkala já, protože rusky jsou to- "druzjá", ukrajinsky- nevím). I když velmi neradi, ale nechali mě mluvit rusky, protože bychom se daleko jazykově nedobrali). Kolja chtěl,abychom poznali jeho život, kamarády, styl......Byl to pro nás opravdu zážitek.

První, co mě zaskočilo, když jsem do bytu vkročila, byla vzhledová nápadnost těch, kteří zrovna byli doma. Vykoukli na mě dva Ukrajinci- s ostře řezanými rysy, velkými nosy a typicky posazené ucho. Spolu s Koljou jsem měla dojem, že jsem se ocitla v izraelské domácnosti. Vyhrklo to ze mně- a jeden z nich mi odvětil, že tak nějak to bude a spiklenecky se na mě usmál.( Někde jsem slyšela, že Ukrajinu stvořili Židé a už delší dobu mám pocit, že realita vše potvrzuje). Chlapi měli právě udělaný ukrajinský boršč a hned se měli k tomu, ať si paní a syn dají s nimi. Celkově bylo jejich přijetí velmi vřelé a lidské.

Tito lidé jsou velmi pohostinní- a už několikrát se mi to potvrdilo. Ukrajinci přinesou hostům na stůl vše, co mají v zásobě a ještě nabízí při odchodu to, co jim z Ukrajiny zasílají rodiny a příbuzní. A i v této domácnosti to nebylo jiné. Během našeho sezení v kuchyni u stolu, kde jsme se pokoušeli o ruskou konverzaci, se postupně trousili kluci ukrajinští domů ze šichty. Byt se zaplňoval unavenými,ale srdečnými chlapíky, které kromě nezaměnitelné vizáže spojovala ještě jedna- silně nápadná věc: každý si nesl z roboty v igelitce "butýlku"- flaštičku. Samozřejmě vodky.

Vodka mezi nimi měla své nenahraditelné místo. Během rozhovoru, nově příchozích lidí, během jídla, po jídle..... prostě neustále.................. hrála svou hlavní roli- vodka. Panáky, panáčky, "lampy"....neuvěřitelné. Jako by byl vzduch prodchnut další složkou, bez které si neuměli představit žít, dýchat, fungovat. Prostě vodečka kam se podíváš. A oni ve velké pohodě. Během boršče, který dlouhou dobu chladnul, otočili asi pět vodek a pořád se ptali, jestli si pani taky dá. Cudně jsem se vymluvila, že nejsem moc zvyklá a že raději víno. Bylo také na skladě:-). Když mi Izák pošeptal, že jsou moc milí, ale moc chlastají, tak jsme málem vyprskla smíchy. Měl fakt recht. Kolja se taky činil. To se musí nechat. Činil se tak, že i když byl stále, jak se říká- "v cajku", bylo mi tak nějak jasný, že opojení jeho osobou si ráda nechám zajít, protože vodka by bylo to poslední, co bych ještě do svého života s mým synkem mohla potřebovat.........:-).

Mám-li se ale oprostit od svého kritického posuzování jejich denodenního pochlastávání, tak musím říci, že se mě lidsky velmi pozitivně dotkli. Jejich srdečné přijetí, snaha o hlubší tématiku rozhovorů. láska k jejich zemi, která se ozývala z každého jejich zabřednutí do hovoru, šíře jejich citu a otevřenosti- to vše ve mně vyvolávalo velké dojetí a pochopení. Znalost historických souvislostí druhé svět. války, historie své země, hrdost i láska- to vše vedlo k pozitivnímu zamyšlení. Na druhou stranu se do toho všeho však stále mísil jistý komický podton, kdy se v bytě objevovali stále noví, vracející se dělnící po "robotě", s butýlkou v tašce a úsměvem na rtech.....

Další věcí, která navždy zůstane v mém srdci jako vzpomínka na návštěvu u Ukrajinců, je jejich láska k umění. Opravdu překvapivé pro mě bylo to, jak ti lidé krásně zpívají, jaký cit dokáží projevit, když jim člověk sám zazpívá a jak je jejich projev zpěvu často veden školeným, zvučným a krásným hlasem.

Kdysi jsem zmińovala, že to, co v životě miluji je jistá kontroverznost, absurdita, pocit recese. To vše mi setkání s těmito Ukrajinci přineslo. V jediném momentě se vystřídala škála protichůdných emocí, dojetí, humoru, lásky, nářezu............, že snad jen geniální režisér E. Kusturica by toto dokázal podat a ztvárnit:-).Znova se mi chce poděkovat za tuto zkušenost a nádherné lidské setkání. Zde nebyl podstatný Kolja, nebo já:-). Zde byl podstatný život sám o sobě, lidství, láska, Bůh v akci:-). Pochlastávající Kolja tak nějak ustoupil do pozadí mého vnímání, stal se pouze milým známým a já mu z celého srdce děkuji, že jsem díky němu mohla s mým synem zažít neopakovatelnou atmosféru jednoho odpoledne, o kterém si s Izákem dodnes vyprávíme:-).

Nedávno jsme na Youtube objevili ukázku z ruského filmu a oba se srdečně zasmáli. Ta ukázka není až tak humorná, ale dokonale zachycuje námi prožitou atmosféru. Dojemnost, pod kterou zároveň tepe jistá dávka něčeho snad možná až komicky vyznívajícího, byť mnou hluboce respektovaného a chápaného.( Synek to ale rozťal. Když spatřil tu paní v ukázce a uviděl pak celé video, konstatoval: celá maminka na návštěvě u Ukrajinců.....):-).

Příijemný poslech:-).

Autor: Beata Krusic | pondělí 12.6.2017 16:28 | karma článku: 14.98 | přečteno: 1150x

Další články blogera

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.06 | Přečteno: 113 | Diskuse

Beata Krusic

Rádio Ruth

Nesmrtelná víla Ruth. Už 300 let žijící na planetě Zemi, kam byla ze své říše vyslána na misi. Zkoumá, hledá, poznává, podává hlášení.

21.8.2017 v 22:22 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 180 | Diskuse

Beata Krusic

Směj se, paňáco, je konec milování......

aneb malé pojednání o urně. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, humor je obsažen v úplně každé- i té nejtěžší životní situaci. I ve smrti může být přítomen.

21.8.2017 v 18:35 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 324 | Diskuse

Beata Krusic

Skončila výstava nahých žen

Ti, kdo zaváhali, mají smůlu. Unikátní výstava Voayer 2017 patří minulosti. Pražané si budou muset počkat, až se organizátoři výstavy znova objeví- tentokráte s jejich novou vizí, vizí nahých mužů.

20.8.2017 v 20:50 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 926 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.06 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 382 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 467 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 291 Celková karma 12.82 Průměrná čtenost 1310

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.