Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chlapi z Ukrajiny

12. 06. 2017 16:28:46
V životě jsem vděčna za každé lidské setkání, které v člověku navždy něco zanechá. Ať už je to humor, nostalgie, dojemnost, absurdita, nářez...... Setkání, o kterém se chci zmínit si nese v sobě od všeho kus.

Loňské léto bylo ve znamení doteku Ukrajiny. Tedy doteku Ukrajiny na mé nitro, mysl, cítění......

Zkrátka: léto přineslo letní lásku. Kolju. Takovou tu lásku, která ještě než začne, tak skončí:-). Náznak lásky....., nebo spíše něco, co se jako láska může tvářit, ale v podstatě jde o nic:-). Ale díky tomuto- NIC- se dalo prožít na malinkou chvíli poznání na jiné úrovni, než se očekávalo- a já si stojím za tím, že mělo své opodstatnění, smysl, moudrost- a vedlo k probuzení něčeho daleko většího, než pouhopouhý romanticko-erotický cit dvou jedinců. Došlo k probuzení všeobklopující lásky mezilidské, národnostní, nadčasové. Tak tedy:

Náš rybník ve Stodůlkách je na ráně Ukrajincům, kteří mají zde pronajaté byty, kde žijí ve třípokojových bytech třeba po devíti lidech. Dřou od rána do večera na stavbách. Kolikrát jsme si s mým synkem říkali, jak je nám jich líto, když v tom největším parnu celý den stráví na lešení a večer se tu trousí s igelitkami z obchoďáků. Občas jsme s nimi prohodili pár vět a díky ruštině, kterou mnozí z nich nenávidí, se dá pěkně domluvit. Mladí, staří- zkrátka věková všehochuť se sjíždí z Ukrajiny za prací a lepším životem. V jejich očích lepším, pro mě smutným..... Jsou to v podstatě "otroci" svých "mafiánů". Je pro ně ale podstatné, že přivezou domů pro rodinu skvělý výdělek, takže se nějakou "otročinou" nezabývají. Jednoduše- makají.

Jednoho dne jsme s Izákem poznali tedy Kolju. Obyčejnej chlápek, sympaťák, veselý, sexy, vždy dobře naložený. Začal za námi chodit k rybníku a jednoho dne nás pozval na návštěvu do toho pronajatého třípokojáku, kde byli přítomni i jeho "druzjá". ( Tak jsme jim říkala já, protože rusky jsou to- "druzjá", ukrajinsky- nevím). I když velmi neradi, ale nechali mě mluvit rusky, protože bychom se daleko jazykově nedobrali). Kolja chtěl,abychom poznali jeho život, kamarády, styl......Byl to pro nás opravdu zážitek.

První, co mě zaskočilo, když jsem do bytu vkročila, byla vzhledová nápadnost těch, kteří zrovna byli doma. Vykoukli na mě dva Ukrajinci- s ostře řezanými rysy, velkými nosy a typicky posazené ucho. Spolu s Koljou jsem měla dojem, že jsem se ocitla v izraelské domácnosti. Vyhrklo to ze mně- a jeden z nich mi odvětil, že tak nějak to bude a spiklenecky se na mě usmál.( Někde jsem slyšela, že Ukrajinu stvořili Židé a už delší dobu mám pocit, že realita vše potvrzuje). Chlapi měli právě udělaný ukrajinský boršč a hned se měli k tomu, ať si paní a syn dají s nimi. Celkově bylo jejich přijetí velmi vřelé a lidské.

Tito lidé jsou velmi pohostinní- a už několikrát se mi to potvrdilo. Ukrajinci přinesou hostům na stůl vše, co mají v zásobě a ještě nabízí při odchodu to, co jim z Ukrajiny zasílají rodiny a příbuzní. A i v této domácnosti to nebylo jiné. Během našeho sezení v kuchyni u stolu, kde jsme se pokoušeli o ruskou konverzaci, se postupně trousili kluci ukrajinští domů ze šichty. Byt se zaplňoval unavenými,ale srdečnými chlapíky, které kromě nezaměnitelné vizáže spojovala ještě jedna- silně nápadná věc: každý si nesl z roboty v igelitce "butýlku"- flaštičku. Samozřejmě vodky.

Vodka mezi nimi měla své nenahraditelné místo. Během rozhovoru, nově příchozích lidí, během jídla, po jídle..... prostě neustále.................. hrála svou hlavní roli- vodka. Panáky, panáčky, "lampy"....neuvěřitelné. Jako by byl vzduch prodchnut další složkou, bez které si neuměli představit žít, dýchat, fungovat. Prostě vodečka kam se podíváš. A oni ve velké pohodě. Během boršče, který dlouhou dobu chladnul, otočili asi pět vodek a pořád se ptali, jestli si pani taky dá. Cudně jsem se vymluvila, že nejsem moc zvyklá a že raději víno. Bylo také na skladě:-). Když mi Izák pošeptal, že jsou moc milí, ale moc chlastají, tak jsme málem vyprskla smíchy. Měl fakt recht. Kolja se taky činil. To se musí nechat. Činil se tak, že i když byl stále, jak se říká- "v cajku", bylo mi tak nějak jasný, že opojení jeho osobou si ráda nechám zajít, protože vodka by bylo to poslední, co bych ještě do svého života s mým synkem mohla potřebovat.........:-).

Mám-li se ale oprostit od svého kritického posuzování jejich denodenního pochlastávání, tak musím říci, že se mě lidsky velmi pozitivně dotkli. Jejich srdečné přijetí, snaha o hlubší tématiku rozhovorů. láska k jejich zemi, která se ozývala z každého jejich zabřednutí do hovoru, šíře jejich citu a otevřenosti- to vše ve mně vyvolávalo velké dojetí a pochopení. Znalost historických souvislostí druhé svět. války, historie své země, hrdost i láska- to vše vedlo k pozitivnímu zamyšlení. Na druhou stranu se do toho všeho však stále mísil jistý komický podton, kdy se v bytě objevovali stále noví, vracející se dělnící po "robotě", s butýlkou v tašce a úsměvem na rtech.....

Další věcí, která navždy zůstane v mém srdci jako vzpomínka na návštěvu u Ukrajinců, je jejich láska k umění. Opravdu překvapivé pro mě bylo to, jak ti lidé krásně zpívají, jaký cit dokáží projevit, když jim člověk sám zazpívá a jak je jejich projev zpěvu často veden školeným, zvučným a krásným hlasem.

Kdysi jsem zmińovala, že to, co v životě miluji je jistá kontroverznost, absurdita, pocit recese. To vše mi setkání s těmito Ukrajinci přineslo. V jediném momentě se vystřídala škála protichůdných emocí, dojetí, humoru, lásky, nářezu............, že snad jen geniální režisér E. Kusturica by toto dokázal podat a ztvárnit:-).Znova se mi chce poděkovat za tuto zkušenost a nádherné lidské setkání. Zde nebyl podstatný Kolja, nebo já:-). Zde byl podstatný život sám o sobě, lidství, láska, Bůh v akci:-). Pochlastávající Kolja tak nějak ustoupil do pozadí mého vnímání, stal se pouze milým známým a já mu z celého srdce děkuji, že jsem díky němu mohla s mým synem zažít neopakovatelnou atmosféru jednoho odpoledne, o kterém si s Izákem dodnes vyprávíme:-).

Nedávno jsme na Youtube objevili ukázku z ruského filmu a oba se srdečně zasmáli. Ta ukázka není až tak humorná, ale dokonale zachycuje námi prožitou atmosféru. Dojemnost, pod kterou zároveň tepe jistá dávka něčeho snad možná až komicky vyznívajícího, byť mnou hluboce respektovaného a chápaného.( Synek to ale rozťal. Když spatřil tu paní v ukázce a uviděl pak celé video, konstatoval: celá maminka na návštěvě u Ukrajinců.....):-).

Příijemný poslech:-).

Autor: Beata Krusic | pondělí 12.6.2017 16:28 | karma článku: 13.88 | přečteno: 1119x

Další články blogera

Beata Krusic

Obejmi hodného "člověka"..........

Zpráva z médií: britští vědci provádí unikátní výzkum. Vybraná místa v lese jsou naplněna škodlivým oxidem uhličitým- pro zjištění, jak přesně jsou stromy účinné při pohlcování skleníkových plynů.

24.6.2017 v 23:10 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 358 | Diskuse

Beata Krusic

A proč vlastně ne Jirka?

Kdyby mi někdo svého času řekl, že budu psát blog na téma Jiří Paroubek a budu vést pozitivní úvahu na jeho téma, tak bych mu řekla, že se snad musel zbláznit. A vida, je to tady:-). Život přináší různá překvapení.

22.6.2017 v 23:39 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 770 | Diskuse

Beata Krusic

Trumpovy kroky revoluci neoslabí

Nadpis mého blogu je ústřední myšlenkou prohlášení kubánské vlády směrem k Donaldu Trumpovi. V pátek se americký prezident znova navrátil ke stejné taktice a nátlaku, který v minulosti vůči Kubě vyvíjely americké vlády.

19.6.2017 v 8:51 | Karma článku: 10.72 | Přečteno: 335 | Diskuse

Beata Krusic

Trump vyzývá k podpoření sankcí proti Kubě

V pátek ohlásil prezident USA, Donald Trump, změnu politiky otevřenosti vůči Kubě, kterou nastolil bývalý prezident, Barack Obama.

17.6.2017 v 15:13 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 554 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Robert Troška

Prezident Macron, premiér Sobotka, zase pocit studu

Konkrétně z vystupování premiéra Sobotky – reprezentanta naší země při schůzce s prezidentem Macronem v Bruselu na setkání skupiny V4. Míra patolízalství ve vztahu k posledním vyjádřením prezidenta Macrona byla neuvěřitelná.

26.6.2017 v 19:14 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 543 | Diskuse

David Vlk

A Tebe taky udám!

Češi budou volit ANO pana Babiše. Zalíbil se jim ten silák, co má miliardy, ostré lokty, hubu jako kulomet a skvělou marketingovou agenturu. Češi se do něj zamilovali. Nestačily žádné kompromitující materiály.

26.6.2017 v 17:19 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 852 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dopadnou podle průzkumů volby do sněmovny? Dobře!

Ani jinak než dobře dopadnout nemohou. Konečně bude v této zemi zavedeno stanné právo, takže všichni budou vědět, kde domov můj

26.6.2017 v 16:58 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 315 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K nabídce Michala Horáčka

Dozvídáme se, že Michal Horáček chce pomoci Jiřímu Drahošovi (a Marku Hilšerovi) se sběrem podpisů. Tisková mluvčí kampaně pana profesora říká, že jsou z nabídky v rozpacích. Já také.

26.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 708 | Diskuse

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 5.19 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 233 Celková karma 12.79 Průměrná čtenost 1413

Chci psát otevřeně své názory, diskutovat, neurážet...... B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.