Pěkně nám namaluj pána, chlapče

15. 04. 2019 21:50:23
Malá příhoda z pedagogicko-psychologického vyšetření mého syna - v souvislosti s diagnozou Aspergerova syndromu, Touretta a ADHD.

Po dvou letech se přiblížila chvíle, kdy by měl Izák znova projít vyšetřením v SPC - tedy speciální pedagogicko-psychologické vyšetření pro tyto děti, kterým je na základě výsledku z toho vyšetření vytvořen individuální vzdělávací plán, podle kterého se učí. Už teď mě obchází strašák z tohoto vyšetření, protože zhruba před dvěma lety to příliš nedopadlo.

Tehdy se toho nakumulovalo tolik - těch různých vyšetření, změn medikace, návštěv psychiatra, pár pobytů v léčebně, že už toho začínalo být na Izáka dost. A právě někdy kolem půlky dubna nám zavolala paní z SPC, že bude potřeba znovu projít vyšetřením, aby se stačil do prázdnin vytvořit posudek pro další školní rok.

Tušila jsem, že až to Izáčkovi oznámím, tak jeho reakce bude fest nepříjemná. To, že otráveně zavrčel, co že zas ty báááby chtěj, bylo pro mě ještě docela milým překvapením a v naději, že to třeba dobře dopadne, jsem očekávala den D.

Přišel tedy den setkání s paní psycholožkou.

Otevřela nám v poradně celkem příjemná, tichá paní, které ale Izák hned po příchodu řekl - Zdarec, na místo běžného Dobrý den. Paní se pousmála, já se hned ve dveřích už ze zvyku počala omlouvat, že máme zase svůj den a že si netroufám odhadnout, jak to dopadne. Paní byla profík a se slovy- vůbec se neomlouvejte, to k tomu patří, nás pozvala do kanceláře.

Bylo nutné vyplnit formality a zároveń syna zabavit, protože se už začínal chystat nervozně chodit po místnosti a domáhat se pozornosti tím, že se bude matky nahlas vyptávat, proč že s tou bááábou musí zase něco dělat. Paní psycholožka se okamžitě chopila iniciativy syna zabavit. Vzala papír velikosti A4 a pravila: "Tak, tady nám namaluješ postavu pána, chlapče. A mile se na Izáka usmála. On se také pousmál a bez jakéhokoliv komentáře si vzal papír. ( To už mi připadalo podezřelé). Když si pak i bez komentářů sedl tam, kam paní ukázala, vzal si obyčejnou tužku a požádal ještě i o pastelky, tak už jsme věděla, že to nebude jen tak.

Musím maličko odbočit, abych se pak mohla zase k průběhu vyšetření vrátit.

Izák má svá psychiatrická onemocnění v kombinaci ale s úplně běžnou rozumovou inteligencí. Když je v klidu, není ve stresu a nestane se nic, čemu by v sociálním kontextu neporozuměl, působí jako člověk, který je pouze svérázný a dost často i milý a komunikativní. Běda ale, jakmile se přetíží nervová soustava, jakmile dojde k třenicím v oblasti komunikace a nutné interakce s okolím, nebo ke špatnému dešifrování sociálnch signálů. To mám pak co do činění s úplně jiným člověkem. Lidé s Asperger. syndromem kolikrát velmi trpí tím, že bývají okolím rozpačitě přijímáni a pak mají tendenci chtít se mstít. Kují léčky, vyhrožují, že učiní to, či ono, velmi sprostě nadávají a klejí. Bývá to spíše u těch typů aspergerů, kteří jsou extrovertní. U introvertního autisty - říkám autisty, protože Aspergerův syndrom spadá rovněž pod autismus - byť je jeho mírnější formou, bývá často v tomto ohledu trochu víc klidu, protože má svůj svět a nevšímá si tolik lidí, jako extrovertní asperger. Takový týpek se rád vybavuje, zkoumá lidi, zajímá se o všechno možné - ale právě díky poruše v oblasti sociálního vnímání, často naráží na nepochopení a jisté útrapy. Bývají ale i velmi vtipní a já musím říct, že kolikrát silně absurdní humor mého syna, mě dokáže i rozesmát tak, že mám chuť si jeho hlášky i zapisovat. (Stejně tak se vyjádřil i náš psychiatr, úžasný pan profesor, bez kterého si náš život ani neumím představit). Často z něj ale padají i takové věci, že se člověk už ani nesměje a jen zírá:-).

Tak a jsme zase v kanceláři, kde má proběhnout pedagogicko-psychologické vyšetření.

Izák tedy maluje. Postava pána, jak mi bylo sděleno, spadá také pod vyšetření. Kresba bude vložena do jeho složky, kterou následně vyhodnotí jiná paní. Paní magistra ............( ta a ta):-)

Díky tomu, že si Izák vzal tak hezky k srdci to, že bude malovat pána, jsem se tedy i já mohla začít věnovat dotazům paní psycholožky na to, čím syn za poslední dobu prošel. Na té ženě bylo vidět, že opravdu chápe, proč by mohl být Izák tak nevrlý a v podstatě zničený z toho, čím neustále musí procházet. Těch vyšetření podobného typu už bylo v té době opravdu hodně. A malování pánů a paní taky:-). To lezlo na nervy už i mně.

A jak si tak s paní psycholožkou povídáme, tak nás náhle vyruší radostné zvolání - už to mám!

Obě se usmějeme a společně kráčíme za Izáčkem, abychom se podívaly, jak se pán povedl.

A obě opravdu koukáme:

Přes celý papír velikosti A4 se na nás díval obrovitý smějící se penis. Penis - s kloboučkem tralaláčkem a la první republika na hlavě, rozšafně nakročený, jako by do světa, očka zářící, pusa vytlemená od ucha k uchu. Nad celou postavičkou zářil barevně vytvořený název - psaný velkým tiskacím písmem: " STAROPRAŽSKÝ ČŮRÁK".

Nemohla jsem si pomoci, musela jsem se kousat do tváře, abych se nezačala smát. Byl to zase moment, kdy člověk v jednu chvíli neví, co říct.

Na chvíli vše utichlo. Všichni tři jsme stáli nad tím staropražským výjevem a do mého světa jako by odněkud tichounce proznívala milovaná staropražská muzika, jejíž představitel, geniální Karel Hašler, by možná také dnes koukal:-).

Ticho přerušila slova paní psycholožky:

"No, já bych to tedy pro dnešek ukončila, to by nemělo smysl, obrázek bych si, s dovolením, vzala, vložím ho ke složce a pokusíme se s paní magistrou domluvit, jak budeme postupovat dál."

Mlčky odcházíme z poradny.

V tramvaji se na mě Izák podíval a řekl: "ty se zlobíš, viď? "

Vzpomínám si, že jsme se na sebe dlouze zadívali a ........( co myslíte)?

No prostě nic jiného, než smích, se v tu chvíli nezadařilo.

PS. Působit výchovně se v takovém případě dá velmi těžko. Mívám pocit, že jen humor je v tu chvíli jedinou možnou adekvátní reakcí pro to, aby se nerozjela další možná absurdní situace, tentokrát ale z oblasti daleko nepříjemnější ke zvládnutí - a to z oblasti nasrůstající nervozity a agresivity.

A když už jsme tedy u té staropražské struny, tak co třeba právě tohle:-).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Beata Krusic | pondělí 15.4.2019 21:50 | karma článku: 18.82 | přečteno: 785x

Další články blogera

Beata Krusic

Stará holka

Blog o jednom zvláštním dotazu, na který už není možné nikdy zapomenout. Před lety byl vysloven malým chlapečkem a stal se v mé sbírce vzpomínek jedním z nejmilejších a nejupřímnějších.

20.4.2019 v 23:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Beata Krusic

Ukřižování

A právě dnes, v den, kdy lidé dlí nad postavou a osudem Ježíšovým, cítím, že nemohu mlčet. Cítím nutnost a pohnutku k vyjádření hlubokého obdivu a pokory.

19.4.2019 v 23:53 | Karma článku: 8.48 | Přečteno: 274 | Diskuse

Beata Krusic

Aspík v obchodě

Diagnoza Aspergerova a Tourettova syndromu je provázena jistými specifickými projevy, které bývají občas v rámci běžného provozu celkem tvrdým oříškem.

17.4.2019 v 22:15 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 619 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Stará holka

Blog o jednom zvláštním dotazu, na který už není možné nikdy zapomenout. Před lety byl vysloven malým chlapečkem a stal se v mé sbírce vzpomínek jedním z nejmilejších a nejupřímnějších.

20.4.2019 v 23:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Libuše Palková

Sybila s bobkový listem

Zní to možná jako nějaký prapodivný recept, ale kdo četl můj předchozí blog o výletě za Kumskou Sybilou už tuší, že je tu slíbené dokončení popisu mé dávné cesty do jedné z nejzajímavějších částí Itálie.

20.4.2019 v 21:15 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 342 | Diskuse

Martin Mařák

Ježíš byl vítač a sluníčkářský havloid

Milosrdný odkaz Ježíše Krista je docela jasně pochopitelný i každému troubovi s IQ Koh-i-noor 9B tužky z Českých Budějovic.

20.4.2019 v 14:51 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Frajeři umírají frajersky

Babička Katerina bydlela u svojí nejmladší dcery, která měla za manžela úžasného člověka, který byl neskutečně velkorysý. Byl tak svůj, že s ním nehnulo vůbec nic. Miloval život, rozdával smích a tanec, který tančil sám mezi všemi

20.4.2019 v 13:11 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 505 | Diskuse

Olga Pavlíková

Imaginární cesta do Burešovy duše

„Obvinili moji manželku. Prasárna“, řekl a prý neodstoupí, i kdyby ho obvinili. (zadávám dalších dvacet jedna znaků)

20.4.2019 v 12:56 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 486 | Diskuse
Počet článků 369 Celková karma 14.61 Průměrná čtenost 1158

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz