Pěkně nám namaluj pána, chlapče

15. 04. 2019 21:50:23
Malá příhoda z pedagogicko-psychologického vyšetření mého syna - v souvislosti s diagnozou Aspergerova syndromu, Touretta a ADHD.

Po dvou letech se přiblížila chvíle, kdy by měl Izák znova projít vyšetřením v SPC - tedy speciální pedagogicko-psychologické vyšetření pro tyto děti, kterým je na základě výsledku z toho vyšetření vytvořen individuální vzdělávací plán, podle kterého se učí. Už teď mě obchází strašák z tohoto vyšetření, protože zhruba před dvěma lety to příliš nedopadlo.

Tehdy se toho nakumulovalo tolik - těch různých vyšetření, změn medikace, návštěv psychiatra, pár pobytů v léčebně, že už toho začínalo být na Izáka dost. A právě někdy kolem půlky dubna nám zavolala paní z SPC, že bude potřeba znovu projít vyšetřením, aby se stačil do prázdnin vytvořit posudek pro další školní rok.

Tušila jsem, že až to Izáčkovi oznámím, tak jeho reakce bude fest nepříjemná. To, že otráveně zavrčel, co že zas ty báááby chtěj, bylo pro mě ještě docela milým překvapením a v naději, že to třeba dobře dopadne, jsem očekávala den D.

Přišel tedy den setkání s paní psycholožkou.

Otevřela nám v poradně celkem příjemná, tichá paní, které ale Izák hned po příchodu řekl - Zdarec, na místo běžného Dobrý den. Paní se pousmála, já se hned ve dveřích už ze zvyku počala omlouvat, že máme zase svůj den a že si netroufám odhadnout, jak to dopadne. Paní byla profík a se slovy- vůbec se neomlouvejte, to k tomu patří, nás pozvala do kanceláře.

Bylo nutné vyplnit formality a zároveń syna zabavit, protože se už začínal chystat nervozně chodit po místnosti a domáhat se pozornosti tím, že se bude matky nahlas vyptávat, proč že s tou bááábou musí zase něco dělat. Paní psycholožka se okamžitě chopila iniciativy syna zabavit. Vzala papír velikosti A4 a pravila: "Tak, tady nám namaluješ postavu pána, chlapče. A mile se na Izáka usmála. On se také pousmál a bez jakéhokoliv komentáře si vzal papír. ( To už mi připadalo podezřelé). Když si pak i bez komentářů sedl tam, kam paní ukázala, vzal si obyčejnou tužku a požádal ještě i o pastelky, tak už jsme věděla, že to nebude jen tak.

Musím maličko odbočit, abych se pak mohla zase k průběhu vyšetření vrátit.

Izák má svá psychiatrická onemocnění v kombinaci ale s úplně běžnou rozumovou inteligencí. Když je v klidu, není ve stresu a nestane se nic, čemu by v sociálním kontextu neporozuměl, působí jako člověk, který je pouze svérázný a dost často i milý a komunikativní. Běda ale, jakmile se přetíží nervová soustava, jakmile dojde k třenicím v oblasti komunikace a nutné interakce s okolím, nebo ke špatnému dešifrování sociálnch signálů. To mám pak co do činění s úplně jiným člověkem. Lidé s Asperger. syndromem kolikrát velmi trpí tím, že bývají okolím rozpačitě přijímáni a pak mají tendenci chtít se mstít. Kují léčky, vyhrožují, že učiní to, či ono, velmi sprostě nadávají a klejí. Bývá to spíše u těch typů aspergerů, kteří jsou extrovertní. U introvertního autisty - říkám autisty, protože Aspergerův syndrom spadá rovněž pod autismus - byť je jeho mírnější formou, bývá často v tomto ohledu trochu víc klidu, protože má svůj svět a nevšímá si tolik lidí, jako extrovertní asperger. Takový týpek se rád vybavuje, zkoumá lidi, zajímá se o všechno možné - ale právě díky poruše v oblasti sociálního vnímání, často naráží na nepochopení a jisté útrapy. Bývají ale i velmi vtipní a já musím říct, že kolikrát silně absurdní humor mého syna, mě dokáže i rozesmát tak, že mám chuť si jeho hlášky i zapisovat. (Stejně tak se vyjádřil i náš psychiatr, úžasný pan profesor, bez kterého si náš život ani neumím představit). Často z něj ale padají i takové věci, že se člověk už ani nesměje a jen zírá:-).

Tak a jsme zase v kanceláři, kde má proběhnout pedagogicko-psychologické vyšetření.

Izák tedy maluje. Postava pána, jak mi bylo sděleno, spadá také pod vyšetření. Kresba bude vložena do jeho složky, kterou následně vyhodnotí jiná paní. Paní magistra ............( ta a ta):-)

Díky tomu, že si Izák vzal tak hezky k srdci to, že bude malovat pána, jsem se tedy i já mohla začít věnovat dotazům paní psycholožky na to, čím syn za poslední dobu prošel. Na té ženě bylo vidět, že opravdu chápe, proč by mohl být Izák tak nevrlý a v podstatě zničený z toho, čím neustále musí procházet. Těch vyšetření podobného typu už bylo v té době opravdu hodně. A malování pánů a paní taky:-). To lezlo na nervy už i mně.

A jak si tak s paní psycholožkou povídáme, tak nás náhle vyruší radostné zvolání - už to mám!

Obě se usmějeme a společně kráčíme za Izáčkem, abychom se podívaly, jak se pán povedl.

A obě opravdu koukáme:

Přes celý papír velikosti A4 se na nás díval obrovitý smějící se penis. Penis - s kloboučkem tralaláčkem a la první republika na hlavě, rozšafně nakročený, jako by do světa, očka zářící, pusa vytlemená od ucha k uchu. Nad celou postavičkou zářil barevně vytvořený název - psaný velkým tiskacím písmem: " STAROPRAŽSKÝ ČŮRÁK".

Nemohla jsem si pomoci, musela jsem se kousat do tváře, abych se nezačala smát. Byl to zase moment, kdy člověk v jednu chvíli neví, co říct.

Na chvíli vše utichlo. Všichni tři jsme stáli nad tím staropražským výjevem a do mého světa jako by odněkud tichounce proznívala milovaná staropražská muzika, jejíž představitel, geniální Karel Hašler, by možná také dnes koukal:-).

Ticho přerušila slova paní psycholožky:

"No, já bych to tedy pro dnešek ukončila, to by nemělo smysl, obrázek bych si, s dovolením, vzala, vložím ho ke složce a pokusíme se s paní magistrou domluvit, jak budeme postupovat dál."

Mlčky odcházíme z poradny.

V tramvaji se na mě Izák podíval a řekl: "ty se zlobíš, viď? "

Vzpomínám si, že jsme se na sebe dlouze zadívali a ........( co myslíte)?

No prostě nic jiného, než smích, se v tu chvíli nezadařilo.

PS. Působit výchovně se v takovém případě dá velmi těžko. Mívám pocit, že jen humor je v tu chvíli jedinou možnou adekvátní reakcí pro to, aby se nerozjela další možná absurdní situace, tentokrát ale z oblasti daleko nepříjemnější ke zvládnutí - a to z oblasti nasrůstající nervozity a agresivity.

A když už jsme tedy u té staropražské struny, tak co třeba právě tohle:-).

Autor: Beata Krusic | pondělí 15.4.2019 21:50 | karma článku: 19.28 | přečteno: 860x

Další články blogera

Beata Krusic

Jak mi symfonický metal otevřel obzory

Po vyslechnutí světoznámé písně z Weberova slavného muzikálu "Fantom opery" - od metalové skupiny Nightwish, jsem se znova utvrdila v tom, jak je nutné hledat...

18.7.2019 v 9:40 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 277 | Diskuse

Beata Krusic

Do kostela Boha hledat nechodím

A kam tedy chodím, když v Něj hluboce věřím? No přeci do přírody, do svého těla, k lidem, k umění...

17.7.2019 v 8:51 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 424 | Diskuse

Beata Krusic

Z Bronxu - Hip Hop za Maryčkou Magdonovou...

Když už jsem se minule dokutálela až k daleké Jamajce a vyznala se z lásky k hudebnímu stylu - Reggae, budu muset přiznat i další svou hlubinnou sympatii ke stylu, který má s Jamajkou také co do činění.

16.7.2019 v 11:31 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 322 | Diskuse

Beata Krusic

Jak mi "pan Jamajka" ukázal pohodu...

Když jsem podruhé navštívila podnik La Macumba, takový docela známý latino club na pražském Andělu, byl to pro mírně vypjatý večer, který ovšem skončil úžasnou pohodou.

14.7.2019 v 9:07 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 428 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Černá agentka 007 je typický neomarxistický genderový rasismus naruby

Tak nám tentokrát povolení zabíjet dostane žena a ještě navíc černoška. Kolik padouchů oddělá v nové bondovce? Nebo je to hoax?

18.7.2019 v 17:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Jo, jo, desítky nejsou žádná legrace

Sedím v Larisse v kavárně, leje jako z konve a já mluvím s českými kamarádkami o všem možné, když najednou slyším dva chlapíky, jak mě v řečtině hodnotí. Nebylo to poprvé, ale tentokrát jsem se fakt jen tak tak udržela.

18.7.2019 v 16:18 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 234 | Diskuse

František Skopal

Pohádky nelžou! Bytosti přírody existují!

Kdo vlastně jsou a kde se skrývají zmiňované přírodní bytosti? Opravdu existují, nebo je to všechno jen výmysl?

18.7.2019 v 14:40 | Karma článku: 4.26 | Přečteno: 159 | Diskuse

Michal Pohanka

Krize střevního věku aneb Defekace bez legrace!

S úlevou berete za kliku od kabinky wc, již jste skoro zachráněni a zmožené svěrače tudíž povolují, klakson troubí, kabel už není ani v poslední zatáčce, ale sprintuje cílovou rovinkou, když vtom... zalomcujete a ZAMČENO!!!

18.7.2019 v 14:34 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 348 | Diskuse

David Dvořák

Ursula a otázka společné EU armády.

Po nástupu Ursuly von BT (Bundeswehr Terminator) do čela EK se experti v otázce budování společné EU armády v názorech rozdělili na dvě zhruba stejně početné skupiny.

18.7.2019 v 13:13 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 181 | Diskuse
Počet článků 431 Celková karma 17.61 Průměrná čtenost 1111

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz