Jak si můj syn zařídil bráchu

15. 05. 2019 11:00:44
Děti jsou úžasné v tom, že mají řešení na všechno. Nic není problém a když se chce - tak to jde. I když netradičně, zvláštně, třeba i ujetě......, ale jde.

Izák před několika dny oslavil své třinácté narozeniny.

Vymyslet dárek pro mého syna bývá každoročně docela těžkou záležitostí, protože on vlastně dohromady moc nesděluje, po čem doopravdy touží. Spousta věcí se mu líbí, ale v celku dává znát, že pokud to mít nebude, nic se neděje. V rámci celé své diagnozy Aspergera, Tourreta a ADHD, kde má silně zastoupenou poruchu pozornosti, u ničeho příliš nevydrží, bývá rychle rozptýlen a tak zvláštně životem těká. Ve své duši je ale velmi citlivý a když je klidný, tak dokáže rozumovat jako starý, moudrý člověk. Tyto děti mívají ve svém nerovnoměrném vývoji velké výkyvy. Na jednu stranu bývají velmi dětské v porovnání s vrstevníky-a v na druhou stranu jako by v nich už od narození byla zakodovaná jistá "stará duše", která leckdy překvapí. Rozumová oblast bývá bez postižení, takže celkový obraz těchto-často velmi inteligentních lidí, bývá velmi zvláštní, kontroverzní, nečitelný, děsivý i dojemný zároveň.

Co já tomu klukovi letos dám, aby měl alespoň trochu radosti v tom svém často smutně-veselém podivném životě? To jsem v sobě řešila jistou dobu.

Jak to tak u nás rodičů bývá - tak jsem měla svoji vizi, kterou bych bývala ráda vmontovala do vizí svého svého synka a domnívala jsem se, jak úžasná jsem, když Izákovi nabídnu, že jedním z pěkných dárků by třeba mohl být nový mobil.

Byť já sama jsem v tomhle ohledu hoooodně stará struktura, dotykáčová mánie je mi odporná, elektronické doteky mi připadají úúúúúúchylné a zkrátka se tohoto novodobého šílenství nechci zúčastňovat............- tak ale na druhou stranu nechci někomu vnucovat svoje postoje a tím, že Izák je na elektroniku velmi šikovný a informatika ho ve škole bavila( dokud z ní nebyl osvobozen, protože v hodinách informatiky v nestřeženém okamžiku vnikl p. učitelce do PC, který měla na svém stole, ve vteřině vyhledal Youtube-a na celou třídu-potažmo školu, protože se to prý rozeznělo až do ředitelny, pustil sprostonárodní odrhovačku - "Ještě jsem se po špenátu neposral, cárýra-neposral, cáááárýýýýýra-ne-po-sral"). Když to udělal poněkolikáté- a naposledy to byl song- "Náš Matěj, ten ho má chlupatej", tak to škola už vzdala a usoudila, že vůči kolektivu a tak vůbec - bude lépe, z těchto hodin syna "osvobodit". Tohle téma je na další celý blog a o tom dnes mluvit nebudu). Zkrátka jsem měla dojem, že mobil by mohl být tím dárkem, který ho potěší.

Vzala jsem ho tedy do obchodu s mobily, ale když jsem viděla, jak je znuděný a vlastně nic takového nechce a jediným, kdo se tu aktivně pokouší něco nabízet, jsem já......., tak jsem se hodila do klidu a povídám: "Tak mi , Izáčku, řekni, co bys opravdu, ale opravdu chtěl. Co je tvým přáním."

"Já sem chtěl vždycky bráchu. Míšu".

Izák zase ťal do živého. Já měla vždycky sen, že budu mít dva syny. Přesně jsem si vysnila, že to bude Izák. Byla jsem šťastná, že to tehdy vyšlo a i když se potýkáme s jeho psychickým onemocněním, stejně mohu říct, že jsem šťastná. Měla jsem pak vizi ještě druhého syna. Tohle přání už ale nevyšlo. A je nutné to přijmout a respektovat. ( Byl moment, kdy se zdálo, že je tu šance splnit si i toto přání, ale to by zase bylo téma na další psaní). Prostě se vše odvíjelo tak, že Izák nakonec zůstal bez sourozence. A to, že touží po bráchovi, který se bude jmenovat Míša, tak to už zmiňoval za svůj život několikrát.

" Míša ale už nemůže být a ty to dobře víš, Izy." Oba jsme v tom nákupním centru proti sobě bezradně stáli.

"Ale šlo by to. Pojď, něco Ti ukážu."

A Izák mě zatáhnul do Sparkysu, obchodu s hračkami.

Hnal si to k místu s panenkami.( Jako uvědomělou matku, která přeci ví, co si zaslouží dnešní třináctileté dítě, aby nebylo tak nemožně staromodní jako jeho matka, mě obcházely mrákoty). JežííííšMarjáááááá............, to přeci není možný!

Ale je. Izák mě vede od oddělení, kde jsou vystavena panenkovská miminka-"Baby born". V jedné řadě je úplně poslední kousek, oblečený do modrého odstínu.

Kouká tu na nás překrásné miminko-chlapeček. Když mi Izák podal krabici, ve které leží hračka s celým miminkovským příslušenstvím, tak jsem sama byla dojatá:-). Je to tak věrohodné, že mám pocit, že už by stačilo jen mávnout kouzelnou hůlkou a chlapeček mi řekne - Čau, to koukáš, co?!

A Izák už nemusel nic dál povídat. Tohle je Míša, viď? A on se usmál a já věděla, že jedině tímhle dárkem mu udělám tu největší radost na světě.

Izy si tu svoji touhu prostě naplnil po svém.

Ještě k mému pocitu: Když už jsem chtěla začít hučet, že tohle snad nemůže myslet vážně, tak mě něco zastavilo a řeklo - mlč!

Najednou jsem měla před sebou slova, která řekl zesnulý Michael Jackson o dětech. V jednom citátu řekl, že se k dětem obracel právě pro jejich čistotu a vedení nás - dospělých, kteří jejich otevřenost a vidění světa k naší škodě ztrácíme. Majkl se vyjadřuje k nutnosti umět naslouchat a věnovat pozornost i tomu zdánlivě nevýznamnému sdělení.

"Každý si zaslouží být vyslyšen." Tak to tehdy Majkl řekl - a já mu tam nahoru posílám s dojetím obrovské poděkování. Snad možná proto jsem v tom obchodě najednou zmkla, přestala vnímat tu svoji hlavu, která nabízela svá "moudra" a bez zbytečných komentářů šla s Izákem k pokladně.

Děkuju Ti, Majkle Jacksone. Za tvoje poselství, které i po tvé smrti zůstává věčné. (I kdyby mělo pomoci třeba jen jedné jediné bábě z Prahy, která díky tomu mohla udělat opravdovou radost svému dítěti, tak to mělo svůj velký smysl). Jenže tak to není: Jacksonův odkaz pochopili tisíce lidí na celém světě a na tom se nic nikdy nezmění.

Autor: Beata Krusic | středa 15.5.2019 11:00 | karma článku: 15.95 | přečteno: 595x

Další články blogera

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 365 | Diskuse

Beata Krusic

Malé zastaveníčko nad stavem školství

Nebo také pozastavení nad tím, co žije ve stínu témat - společensky velmi uznávaných. Ve stínu debaty např. o navyšování platů učitelů, efektivnějšího vzdělávání a mnohých jiných "důležitých" věcí.

18.6.2019 v 8:27 | Karma článku: 17.07 | Přečteno: 538 | Diskuse

Beata Krusic

Setkání v Rostově

Je mi tak kolem třicítky. Nejsem Beata, jsem Olga. Známá z dětství, se kterou jsem měla schůzku, z nějakých důvodů nedorazila............

16.6.2019 v 23:27 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 382 | Diskuse

Beata Krusic

Chlapi, jak mají být? Aneb - v politické otázce jich je hodně málo!

"Klapy-klapy, když jsou chlapi, jak maj být, klapy-klapy, to se príma musí žít." Verš písničky z jedné milé pohádky, natočené už před mnoha lety. Do současné politické situace mi docela sedne.

16.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 17.88 | Přečteno: 475 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 30.15 | Přečteno: 541 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 365 | Diskuse

Mirka Švarcová

Sudičky, vy potvory..!

To bych chtěla poznat ty "dobré duše", co stály nad mou postýlkou a vkládaly mi do života cesty osudu! Baby jedny, ty se na mě vyřádily! Došla jim fantazie? Nestála jsem za větší námahu? Nebo jsem to přeci jen měla spočítané...

19.6.2019 v 11:16 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 324 | Diskuse

Olga Pavlíková

A tohleto chce být nazýváno lídr EU

Francie má ekonomické problémy kam oko dohlédne, vysoká nezaměstnanost je jedním z nich. Namísto, aby je Macron, coby prezident s velkou pravomocí, nepopulisticky a v součinnosti s Francouzy řešil krok po kroku,

19.6.2019 v 10:15 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 868 | Diskuse

Michal Pohanka

Hledá se žena!

Budu tě milovat až za hrob, respektive za urnu (při dnešních cenách hrobů), a lásku ti celým svým srdcem po infarktu dávat. Ani míry 160/160 nejsou překážkou. Jde mi na psí uši hlavně o duši! Tak se ozvi!

18.6.2019 v 19:23 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 17.73 Průměrná čtenost 1134

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz