Senioři, Che Guevara a pan Fajt

21. 05. 2019 23:35:22
Zdánlivě nesourodá tři témata. Přesto je spojuje jedno společné téma. Jsou to peníze. Zase ty peníze:-).

Na úvod začnu tím, že můj blog se skládá z několika zamyšlení, kterými se v sobě už několik dnů zabývám. Dotknu se jedné velmi smutné otázky z oblasti života našich seniorů, přimontuje se mi do úvahy dnes už bývalý šéf Národní galerie, pan J. Fajt a na úplný závěr - jistě k velké radosti zdejších mých skalních "fanoušků", vnesu zmínku na téma světoznámého kubánského revolucionáře, Ernesto Che Guevary.

O víkendu jsem si tak pěkně zase seděla na našem piknikovém místě a se Skippouškem v náručí jsem sledovala sídlištní cvrkot, vychutnávala krásnou - skoro letní pohodu...a k tomu ladila rádio pro dotvoření osobní milé atmosféry. Bohužel ale to, co se v jednu chvíli linulo z rádia, člověka spíš rozesmutnilo a donutilo zajít ještě dál a zase propojovat zdánlivě nepropojitelné.

Rozhlasové zprávy sdělovaly, že situace kolem seniorů v ČR je velmi kritická. 190 tisíc seniorů v naší zemi hospodaří se starobní penzí, která činí sotva deset tisíc korun měsíčně. 60 tisíc seniorů pak nedosáhne ani na zmiňované číslo a jejich důchod je osm tisíc korun měsíčně.

Seniorům by se na základě tohoto vyjádření České správy sociálního zabezpečení, která tato fakta poskytla ke zveřejnění, měla penze navýšit o další příspěvek navíc. Poslanci budou tuto záležitost v nejbližší době projednávat. Přejme si tedy, aby skutečně k něčemu takovému došlo a já budu sama za sebe hluboce věřit, že dojde. Věřím, že spíše než věčné nadávání na vládu, je přínosnější vyslat kus pozitivní energie a osobního vnitřního monologu - nazvěme ho třeba i modlitbou, nebo jen krátkou vzpomínkou na staré lidi, kteří si pozornost a především přilepšení určitě zaslouží.

V rámci těchto smutných faktů mi náhle vyvstala myšlenka na ty, kteří - ač sami schopní, stále ještě v celku mladí, zajištění a perspektivní lidé, se mnohdy rvou a doslova řvou o to své - a stále nemají dost. A do hlavy mi vstoupil například bývalý šéf Národní galerie, pan J. Fajt. Pan Fajt a jeho dřívější kauza nejmenování jej profesorem. Tehdy, pro krok nejmenovat pana Fajta profesorem, sklidil opětovně nespravedlivou a nehoráznou kritiku prezident naší země, Miloš Zeman.

A znova se kulturní obec, odborná veřejnost, politická reprezentace, média a občané rozkřikli ve jménu spravedlnosti.

Abych zde vpisovala to, co jsem si ohledně nejmenování J. Fajta dohledala, shledávám jako přínosnější vložit odkaz a nechat čtenáře, nechť si obrázek utvoří sami:http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/4945-ziskali-jsme-vybusny-dokument-ke-kauze-jiriho-fajta-ktereho-zeman-odmitl-jmenovat-profesorem-odhaluj

Jen mě zas v souvislosti s tímto napadá, jak moc jsem ráda, že tam toho Miloše máme. Myslím, že chamtivost umělce Fajta a řev uměleckých kruhů na jeho podporu je skutečně vypovídající.

A do třetice můj poslední náboj:-).

Kubánský revolucionář Ernesto Che Guevara.

Tak nějak mi k mému zamyšlení o penězích, solidaritě, chamtivosti, politice... zapadá. Možná také proto, že mi bylo dnes opětovně řečeno, jak hájím masové vrahy a zároveň si dovolím vzývat Ježíše.

Začnu asi připomínkou, že jsem před delší dobou napsala blog na téma života Argentince, lékaře - Ernesto Guevary, který se stal legendární postavou světových dějin. Byl jedním z hlavních představitelů hrdinné kubánské revoluce.

To, co mi v hlavě běží ohledně tohoto člověka v souvislosti s dnešním blogem, je jeho osobní vztah k penězům.

Lze dohledat na internetu vyjádření Valtra Komárka, který byl svého času vyslán na Kubu - co by poradce tehdejší ministra průmyslu Kuby, Ernesto Che Guevary. Valtr Komárek uvedl, že si Guevara nechal odsouhlasit stejný ministerský plat, jaký pobíral tehdejší kubánský dělník. Guevara si tvrdě stál za svým, že tak to bude. Kromě své politické práce a lidského odevzdání se Kubě, která nebyla jeho rodnou zemí, se zavázal pracovat o víkendech spolu s dělníky a rolníky po boku. Svůj ideál a slib kubánskému lidu naplnil do posledního. Největší americký znalec Guevarova životopisu zmínil, že partyzáni, kteří během kubánské revoluce bojovali po boku Guevary dokládali, že to, co Guevaru nejlépe charakterizovalo, byla naprostá nesobeckost a velká přísnost - jak na sebe, tak na okolí. Několikrát jsem na svém blogu uvedla, že to, co se kolikrát uvádělo na adresu tohoto člověka, byla manipulace a zlá hra tehdejší propagandy. Vykreslování Guevary jako bestiálního řezníka vyvrátila svědectví i amerických hledačů pravdivých faktů. Jeden z posledních dokumentů, kde se zmiňovaný největší americký životopisec na téma Che Guevara - dotkl i tématu tehdejších procesů na Kubě, kterých se Guevara přímo zúčastnil a tresty smrti vykonával, vyvrátil tvrzení, že Guevara vraždil, jak se mu zamanulo. Naopak zaznělo, že média účelově předkládala záznamy tak, aby lidé získali dojem, jak jednoduše k popravám docházelo a jak se Guevara vyžívá. Dalším velmi zajímavým svědectvím je to, že byli nalezeny mučící nástroje z dob, kdy Kubě vládla postava známého F. Batisty a na Kubě vládl teror. Batista byl loutkou USA a Kuba v té době byla rájem mafie. Obyčejný lid trpěl, bez nároku na vzděláni a lékařskou péči. To vše vzbouřilo srdce mladého právníka, odvážného F. Castra, který spolu se svým bratrem, lékařem Ernesto Guevarou a dalšími partyzány svedou jednu z nejheroičtější revolucí v historii. Síla ducha, přesvědčení, odhodlání a nezdolné víry dokázala nemožné.

To, co usvědčuje Guevaru z jeho poctivosti vůči všemu, čemu věřil a především tomu, čemu v jeho osobnosti věřili lidé, byl smysl pro spravedlnost. Když během své politické kariéry - po obrovském vítězství kubánské revoluce, Guevara zjistil, že stejným parazitem na těle a duši obyčejného člověka, je kromě USA i Sovětský svaz..., vzdává se sám všeho, co kdy získal a právem si zasloužil......, odevzdává kubánskému lidu zpět občanství, skládá své funkce a vyznává se k touze naplnit své poslání - věčného revolucionáře. Byl popraven podlým způsobem v Bolívii - roku 1967, v pouhých 39 letech. Popraven za asistence americké tajné služby, jejíž ambicí bylo Guevaru zlikvidovat.

Když jsem byla dnes znova konfrontována tím, jak si mohu dovolit vzývat Ježíše a přitom uznávat "masové vrahy", tak zcela beze studu říkám: ano, můžu a necítím v sobě nejmenší pocit studu v tomto ohledu.

Vždy budu stát na straně těch, jejichž úmysl byl vždy čistý, poctivý - v rámci služby člověku a solidaritě. Jistě, každý člověk má své chyby, nikdo není svatý, bez hříchu...., ale pokud vím a cítím, že popudy člověka k jeho konání jsou v souladu s touhou naplnit odvěkou lidskou otázku solidarity, tak pak budu do konce svého života takového člověka obhajovat a bránit. Byť by se mohlo zdát, že to v rámci té mnou zmiňované mystické cesty kristovství možná zdánlivě nekoresponduje.

V hloubi své duše ale cítím, že hluboká, odvěká otázka lidské solidarity, rovnosti a bratrství má své dávné kořeny právě kdesi u zrodu všeho tady na Zemi a proto náleží všem těm, kteří se v dobré vůli pokusili ve své nedokonalé hmotné existenci - o naplnění něčeho, co už možná v zárodku bylo předurčeno pádu..., vyjádření pokory a úcty.

Autor: Beata Krusic | úterý 21.5.2019 23:35 | karma článku: 23.92 | přečteno: 872x

Další články blogera

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 365 | Diskuse

Beata Krusic

Malé zastaveníčko nad stavem školství

Nebo také pozastavení nad tím, co žije ve stínu témat - společensky velmi uznávaných. Ve stínu debaty např. o navyšování platů učitelů, efektivnějšího vzdělávání a mnohých jiných "důležitých" věcí.

18.6.2019 v 8:27 | Karma článku: 17.07 | Přečteno: 538 | Diskuse

Beata Krusic

Setkání v Rostově

Je mi tak kolem třicítky. Nejsem Beata, jsem Olga. Známá z dětství, se kterou jsem měla schůzku, z nějakých důvodů nedorazila............

16.6.2019 v 23:27 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 382 | Diskuse

Beata Krusic

Chlapi, jak mají být? Aneb - v politické otázce jich je hodně málo!

"Klapy-klapy, když jsou chlapi, jak maj být, klapy-klapy, to se príma musí žít." Verš písničky z jedné milé pohádky, natočené už před mnoha lety. Do současné politické situace mi docela sedne.

16.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 17.88 | Přečteno: 475 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 30.39 | Přečteno: 541 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 365 | Diskuse

Mirka Švarcová

Sudičky, vy potvory..!

To bych chtěla poznat ty "dobré duše", co stály nad mou postýlkou a vkládaly mi do života cesty osudu! Baby jedny, ty se na mě vyřádily! Došla jim fantazie? Nestála jsem za větší námahu? Nebo jsem to přeci jen měla spočítané...

19.6.2019 v 11:16 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 324 | Diskuse

Olga Pavlíková

A tohleto chce být nazýváno lídr EU

Francie má ekonomické problémy kam oko dohlédne, vysoká nezaměstnanost je jedním z nich. Namísto, aby je Macron, coby prezident s velkou pravomocí, nepopulisticky a v součinnosti s Francouzy řešil krok po kroku,

19.6.2019 v 10:15 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 868 | Diskuse

Michal Pohanka

Hledá se žena!

Budu tě milovat až za hrob, respektive za urnu (při dnešních cenách hrobů), a lásku ti celým svým srdcem po infarktu dávat. Ani míry 160/160 nejsou překážkou. Jde mi na psí uši hlavně o duši! Tak se ozvi!

18.6.2019 v 19:23 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 17.73 Průměrná čtenost 1134

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz