Tak jsem se konečně podívala na Gretu Thunberg...

23. 07. 2019 20:06:34
Občas se nechávám potkávat jevy, skutečnostmi, osobnostmi - prostě událostmi tak, až ke mně samy dorazí. Vidím třeba opakující se jméno a hned po něm nejdu. Až nadejde čas a něco ve mně mi nedá....

A to se mi stalo právě nyní, s dívkou - já budu sem-tam říkat holčičkou, protože tak tuhle velmi chytrou, šestnáctiletou dívku vnímám - a to v tom nejkrásnějším slova smyslu.

Předem bych chtěla požádat čtenáře o celkem zásadní věc: vyjádření mého názoru směrem k této dívce není ovlivněno tím, že ona sama trpí Aspergerovým syndromem, jako můj syn a celý můj postoj by mohl být brán jako ovlivnění vlastní rodinnou situací a tak být i posuzován. K tomuto bych jen dodala, že byť je mi téma Aspergerova syndromu - tedy mírnější formy autismu - velmi blízké, není možné paušalizovat a je nutno podotknout, že každý aspík je originál. V míře inteligence, osobnostního nastavení, v míře daného postižení a zkrátka dalších možných aspektů, zahrnujících celou osobnost těchto zvláštních lidí. Na Gretu Thunberg jsem se podívala naprosto otevřeně, bez předsudků, k jejím veřejným projevům jsem přistoupila se srdcem otevřeným a uchem bedlivě nastraženým:-). Dělám to tak vždy, když si chci udělat svůj vlastní obrázek o někom, nebo o něčem, Nechám se prostoupit jeho osobností, slovy, celkovým projevem, zvukem hlasu, intonací, výrazem tváře, řečí těla.........prostě tím, co mám v danou chvíli k dispozici. A pak nechám srdce, aby promluvilo. Intuice nechť promlouvá a je pomocníkem hlavě - mysli, která se často mýlí. U holčičky Gréty jsem měla pocit - velmi čistý.

Rozhodně se nemohu ztotožnit s názorem prezidenta Miloše Zemana, který ji nazval hysterkou a rovněž velmi překvapivě jsem zaznamenala opravdu nehezký komentář V. Klause ml., ve smyslu toho, že nám radí puberťačka - navíc s nějakými psychickými hendikepy. Tyto komentáře mě opravdu velmi překvapily a musím říct, že jsou opravdu velmi mimo a velmi nespravedlivé.

Nejprve jsem si přečetla pár článků a na wikipedii si doplnila některé údaje o Grétě. O její aktivistické činnosti, o její akci před švédským parlamentem, o vybízení světa nad zamyšlením se nad stavem civilizace, přírody, politickými systémy, povšechným stavem lidstva, stojícího už skutečně kdesi poblíž možného sebezničení. Já jsem právě tohle všechno z poselství této holčičky pochopila. Nejen tu uváděnou hlavní její starost - starost o fungování životního prostředí. Gréta Thunberg dle mého není jen bojovnicí za záchranu klimatu na Zemi, ona hovoří ke světu v měřítku celoplanetárního povšechného systému a fungování. A v tomto duchu Grétě naslouchám a obdivuji se, jak v tomto útlém věku jasně a konkrétně pojmenovává alarmující situaci fungování lidského společenství na planetě a jaká míra inteligence a zároveň dětské( ale o to víc krásné a čisté otevřenosti) je v jejím nekompromisním postoji.

Jedna americká studie říká, že aspergeři přichází na svět proto,aby nás upozorňovali na to, jak si tu stojíme. Kudy a jak se ubírá lidstvo. Gréta se v rozhovoru přiznává, že kromě Aspergerova syndromu jí byla diagnostikována záležitost, kdy před lety přestala mluvit - a později byla schopna vyjadřovat se pouze k tomu, co bytostně cítila jako nutnost. Velmi rozumím tomu, jak asi takoví lidé fungují a bytostně cítím, co je tím myšleno. Tito lidé jsou nastaveni trochu jinak, než běžná populace. Oni jasně cítí a především konkretizují to podstatné. Běžná - tzv. relativní "vata" - tedy mezilidský společenský tlach, kdy se semele kde co, kdy se prostě mluví a mluví, názory se valí jeden přes druhý a v podstatě jsou to jen a jen řeči, které voda unáší....... - tak přesně toto je aspíkovi vzdálené. A tak si umím představit Grétino nastavení, kdy má náhle neuvěřitelnou potřebu mluvit. Vyjádřit se k tomu, k čemu byla možná předurčená. Jasně a konkrétně sdělovat světu své posleství, které já shledávám jako velmi nutné, přínosné, inspirující.

Zaobírám se zde tím, co na mě z Grétiny osoby vane. Ona je pro mě čistou duší. Ovšem to, že kolem ní to už nyní čisté není a nebude, to si také umím představit. Je téměř jisté, že se už možná nyní stala pro jisté lobby a spolky předmětem propagandy, politických záměrů, špinavosti našeho celospolečenského fungování. A z toho já mám opravdu velký strach. Velký Emille Zola se věnoval ve svém díle Lurdy( jeden ze svazků jeho obrovských tří děl, které s názvy, Paříž, Lurdy a Řím - byly na svou dobu velice odvážným, statečným a bytostně erudovaným dílem, které nekompromisně odhalilo intriky a zrůdnost katolické církve, která v tu dobu ovládala vše)-případu jedné dívky. Právě v Lurdech líčí Zola osudy dívky Bernadetty, která měla svá "zjevení" a jejíž čistý naturel pošpinila církev a všemožné tehdejší spolky ve prospěch svých nečistých zájmů, propagandy, moci a peněz. Na šestistech stranách Zola líčí obludnost jakou je cupován každý čistý záměr, či počin. A tehdejší vládnoucí církev to v Zolově pojetí prokázala velmi čitelně. Rozhodně zde neporovnávám příklad dávné Bernadetty s Grétou, neboť Gréta nevychází z žádných napřirozených "zjevení", ale to možné zneužití se zde nabízí.

Dnes to nemusí být jen církev. Politický celosvětový systém, stav lidstva, stav školského a vzdělávacího systému....., životní prostředí - toho všeho se Grétino poselství dotýká a právě její "navezení se" a odhalování plíživé destrukce našeho povšechného fungování na Zemi, může být zneužito těmi, kteří v jejím poselství světu spatří vlastní prospěch a obchod.

Gréta Thuberg se v podstatě zabývá tím, co jsem nalezla( a samozřejmě nejen já) v knihách velkého duchovního učitele, Eckharta Tolleho, či jiných velkých lidí, vycházejích ve svém učení z dávné indické védské moudrosti. Tito lidé se obrací k lidstvu s poselstvím, na které už nynější vědecký pokrok poukazuje. Nutnosti dojít - "k probuzení". Laciné nazírání a kritické hodnocení Grétiny aktivistické činnosti spojené s vynecháním páteční školní výuky - rovněž shledávám jako příliš zjednodušené vidění celé situace. Právě např. E. Tolle zmiňuje, že lidstvo se učí kdečemu, kdečemu je přikládán obrovský význam v naší materialisticky vedené civilizaci, ale k tomu - učit a vést už od útlého věku k tomu, že člověk není hmotou, nýbrž duchovní podstatou - to nás školský systém neučí. A to, že život vzniká ze života - to už je pro západní civilizaci velkým problémem ke ztotožnění se - a právě v tomto tkví celý úpadek lidstva. My z duše voláme - učit se, ale to, abychom se sami učili tomu podstatnému a vedli v takovém duchu naše děti, tam jsme ještě nedošli. A proto absolutně neshledávám na Grétině počinu nic zhoubného. Už dnes je ta holčička chytřejší, než mnozí ti, kteří by její kroky chtěli umravňovat, či jí i umlčet.

Mnozí praví: a co jako? Tak nám to řekla - a co s tím?

To už ale záleží na nás, co s tím. To je práce jednotlivců. Nás, každého jednotlivě. Pokud se každý jednotlivě zamyslí nad slovy té dívky, pochopí - co. A cesta to bude ještě dlouhá. Ale jedině po této cestě lze dojít k dílčím úspěchům a následně i k "probuzení" - ze kterého plyne "nový stav vědomí", ze kterého teprve pak může vzejít obrozený život, kdy si lidé navzájem neškodí, vzájemně kooperují, a společně naplňují přírodní řád - ze kterého pak "Ten" jediný může mít radost a vstoupit do našich životů.

Jako ukázku vložím Grétin veřejný projev s překladem a neodpustím si píseň, která mi směrem ke Grétě Thunberg velmi padne. Jsem si jista, že ten člověk, který tuto "Hymnu Zemi" napsal a zpíval, by měl Grétu doopravdy rád - a velmi by jí rozuměl. On byl tím, kdo si rovněž dělal o nás velkou starost.

Autor: Beata Krusic | úterý 23.7.2019 20:06 | karma článku: 13.78 | přečteno: 2167x

Další články blogera

Beata Krusic

Jak jsem adoptovala blogera Pohanku

Je to adopce na dálku a je trochu zvrhlá, neboť tento můj druhý syn, je zhruba stejně starý, jako já. Výhodou této adopce na dálku a také její pozoruhodností je to, že mě nestojí žádné prachy.

19.9.2019 v 10:23 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 718 | Diskuse

Beata Krusic

Přijmout dary

Před tím, než se Porfirij Ivanov rozhodl na svém těle vyzkoušet účinky studené vody na lidský organismus, býval velkým "hříšníkem". Ženy, chlast, karty, hýření......... Na denním pořádku.

18.9.2019 v 18:03 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 294 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 401 | Diskuse

Beata Krusic

Dnes jedna pro tebe, Pepíčku...( tam k nebi a dál....)

Včera na něj vzpomínám a dnes se dovídám, že už není mezi námi. Josef Šrámek, ta velká legenda a známá osobnost ve své profesi. Josef Šrámek, český diskžokej.

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 379 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Beznoska

Žijeme v právním státě?

Kde se za porušení zákonů spravedlivě trestá? Zdá se, že ne. Existují totiž lidé, na které jsou i zákony krátké a rozhodnutí soudu nemá žádnou váhu.

19.9.2019 v 23:19 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 214 | Diskuse

Jakub Beznoska

"Takhle se tu opravdu žije?"

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová strávila noc v ghettu. A nestačila se divit. Doslova nevěřila vlastním očím. Změní její návštěva něco? Těžko...

19.9.2019 v 21:09 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 433 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Na důchody si počkáme a kdo ví, zda se jich dočkáme?

Když ve filmu Což takhle dát si špenát? omládlý Fanda Liška ve škole sděloval, že ho přece musí zajímat jaký bude mít důchod, bylo to úsměvné. Koho by v deseti letech zajímala výše penze, když má do důchodu daleko?

19.9.2019 v 20:20 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 183 | Diskuse

František Skopal

Musí opravdu dojít až k nejhoršímu? Pravda, která se špatně poslouchá!

Uvnitř každého vnímavého člověka, který se bděle rozhlíží kolem sebe, musí při pozorování jednání většiny dnešních lidí vzniknout jeden velký a zásadní rozpor.

19.9.2019 v 14:55 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Komu se líbí úvaha paní Lhotské, je fotbalista (polemika)

Velmi mě mrzí, že dva dni po sobě polemizuji s Kateřinou Lhotskou. Když ona ale ve svém novém textu opět prohlásila takovou zjevnou nepravdu a spousta lidí jí na to skáče, že mi to nedá. A víte co – vůbec mě to nemrzí.

19.9.2019 v 13:52 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 668 | Diskuse
Počet článků 478 Celková karma 16.68 Průměrná čtenost 1137

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz