Když žena dobývá - aneb ještě, než přijde "zubatá"

22. 08. 2019 23:42:07
Má dobývat chlap, nebo ženská? Jsou nevhodné dobyvatelky a uznávané čekatelky? Asi to má každý jinak. Moje kamarádka Helča to nedávno zrovna řešila...

Helenka je pětašedesátiletá paní, se kterou se už dost dlouhou dobu známe. Je to velmi hezká, přitažlivá ženská, celý život se ovšem potýkající s diagnozou Tourettova syndromu( tikové onemocnění), které provází ve stresových stavech i ta mnou už zmiňovaná koprolálie - tedy vědomé a častěji něvědomé vykřikování vulgárních slov, či frází.

Helča se naučila ovládat celé své tělo tak zvláštním a vyčerpávající způsobem, že fyzické "tikání", záškuby těla, končetin, krku... není vůbec patrné. Musel to být pro ni celoživotní výkon toto dokázat a ona už si na to prý za celý život zvykla. Možná ale o to víc bývá přecitlivělá, koprolálie občas není schopna ovládat a trpí depresemi. Je velmi umělecky nadaná, nádherně maluje a vydala dvě sbírky krásných básní.

Je to živel, tahle Helča a její život je na román. Muži procházeli jejím životem dost fest a Helča se s tím nikdy příliš nepárala. Moc to neřešila a vždy mi říkala, že ženská by kvůli chlapovi neměla ani slzu uronit, že každá slza, kterou ženská kvůli chlapovi uroní - mu krátí o nějaký ten čas život...a že je to tak spravedlivé. Debaty o chlapech a vztazích mezi mnou a Helčou bývaly na denním pořádku a ohledně tohoto tématu proběhly i bouřlivé diskuze plné ostré výměny názorů, až hádek. Nedávno jsme ale kupodivu celkem ladily:

Helča mi vyprávěla svůj nedávný malinký příběh - spíše story, či epizodu, která už byla ukončenou písní. Helča totiž dostala bodlo, které ovšem vůbec nechápala a já musím říct, že v tomto případě mi to hlava taky nebrala. Ona se totiž ve svém věku, tedy v těch pětašedesáti letech dověděla od svého "rytíře", se kterým byla dlouhou dobu spíše v jakémsi kamarádsko-platonickém, uměleckém vztahu, kdy onen šestasedmdesátiletý muž - psal rovněž poezii a Helča si s ním moc ráda přeposílala svoje básně a proběhly kávičky kdesi venku, kdy jí pak štramák občas prý lanařil k němu do bytu, ale Helča v tu dobu, kdy mlsný kocour chtěl, neměla ani moc pomyšlení....... , ale lhostejný jí nebyl, to opravdu ne......., tak právě od něj se po nějaké době dovídá, že ji zkrátka- nebrat a že je přesně tím, co není žádoucí.

Nedávno se mi dost otráveně svěřila, že jí pán polil studenou sprchou a že už dědka nechce ani vidět. Prý jí důležitě oznámil, že on je tím, kdo celý život dobýval ženy a také to tak zůstane. Nesnese aktivní ženy, hnusí se mu jakákoliv iniciativa projevená ženou, atd, atd. A ty Helenčiny snahy o komunikaci s ním formou přeposílání básní a diskuzí ho přivedly na myšlenku, že by mohl být někam tlačen a dobýván - a to nebrat.

Tohle téma - zda žena dobyvatelka, nebo čekatelka - jsem také už mnohokrát v životě s muži i ženami řešila. Mně osobně tedy víc vždy seděli muži pohodáři - co moc neřešili jestli byli oni zbaleni, nebo oni balili. Byli víc nad věcí. Samozřejmě, že jsem poznala takové muže, kteří si zakládali na tom, být celoživotním rytířem a dokonce mi jednou byla směrem ke mně řečena hláška: "víš Beatko, tebe fascinuje živočišnost kubánských revolucionářů a mě rafinovanost italských renesnačních velmožů. To by nedělalo dobrotu."

Pán měl pravdu:-)), dobrotu by to nedělalo, protože už jenom to sdělení - "italský renesanční velmož" a moje okamžitá představa parodie na téma "Beata Krusic a italský renesanční velmož" - to opravdu nejde dohromady:-). A ještě k tomu přívlastek "rafinovaný". To už vůůůůbec ne:-). A proto, když mi Helča vyprávěla celý ten závěr s tím svým seladonem, který spustil o dobývání, tak jediná úvaha a moje vyjádření směrem k tomu bylo:

A priori muž dobyvatel( rafinovaný velmož), je dle mého obyčejná poza, kterou dokážu snad možná ještě občas pochopit v jinošském věku. Já jsem se v mládí domnívala, že čím víc člověk stárne, tím víc odpadají ona divadýlka mezi ženou a mužem. Že s přibývajícím věkem se lidé čím dál víc uvolňují, přestávají hrát, jsou přirození, nad věcí, spontánní a ty neustálé "dohady" a hry o moc a postavení se pomalu ve vztazích vytrácí. To jsem si tehdy vysnila, věřila tomu a vlastně se na starší věk těšila. Jenže:

S přibývajícím věkem jsem poznala, že to tak opravdu není. Že ty pitomé dohady mezi ženou a mužem, ty hrátky, upevňování pozic - a kdo ví, co ještě, jsou tu stále a ani vyšší věk na tom nic moc nemění. Což mě tedy dost štve:-). No má to především v tom vyšším věku nějakou logiku? Třeba právě ten Helenčin sympaťák:

I kdyby ho nakrásně Helča balila-(a že ta Helča je fakt pěkná a zajímavá baba), tak říct ve věku šestasedmdesáti let, že dobyvatel může být pouze on - tak to mi přijde poněkud malicherné, nanicovaté, nemoudré a hlavně neprozííííííravé. A proč? No pokud si člověk uvědomí, jak čas letí, že podzim života se už delší dobu zabydlel a paní zima už nedočkavě vyhlíží......, tak pak je na místě, dle mého, žít. Žít naplno život, těšit se i z toho, že baba dědka balí, odhodit masku renesančního velmože a nechat se dobývat - protože co nevidět se může stát, že dobývat přeci jen ještě jednou jedna přijde, ale je dost dobře možné, že už to bude leda tak ta "zubatá s kosou" a to už potom opravdu půjde do tuhého a bude definitivně po ptákách. :-)

Autor: Beata Krusic | čtvrtek 22.8.2019 23:42 | karma článku: 14.32 | přečteno: 851x

Další články blogera

Beata Krusic

Jak jsem adoptovala blogera Pohanku

Je to adopce na dálku a je trochu zvrhlá, neboť tento můj druhý syn, je zhruba stejně starý, jako já. Výhodou této adopce na dálku a také její pozoruhodností je to, že mě nestojí žádné prachy.

19.9.2019 v 10:23 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 714 | Diskuse

Beata Krusic

Přijmout dary

Před tím, než se Porfirij Ivanov rozhodl na svém těle vyzkoušet účinky studené vody na lidský organismus, býval velkým "hříšníkem". Ženy, chlast, karty, hýření......... Na denním pořádku.

18.9.2019 v 18:03 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 294 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 401 | Diskuse

Beata Krusic

Dnes jedna pro tebe, Pepíčku...( tam k nebi a dál....)

Včera na něj vzpomínám a dnes se dovídám, že už není mezi námi. Josef Šrámek, ta velká legenda a známá osobnost ve své profesi. Josef Šrámek, český diskžokej.

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 379 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Beznoska

Žijeme v právním státě?

Kde se za porušení zákonů spravedlivě trestá? Zdá se, že ne. Existují totiž lidé, na které jsou i zákony krátké a rozhodnutí soudu nemá žádnou váhu.

19.9.2019 v 23:19 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jakub Beznoska

"Takhle se tu opravdu žije?"

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová strávila noc v ghettu. A nestačila se divit. Doslova nevěřila vlastním očím. Změní její návštěva něco? Těžko...

19.9.2019 v 21:09 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 414 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Na důchody si počkáme a kdo ví, zda se jich dočkáme?

Když ve filmu Což takhle dát si špenát? omládlý Fanda Liška ve škole sděloval, že ho přece musí zajímat jaký bude mít důchod, bylo to úsměvné. Koho by v deseti letech zajímala výše penze, když má do důchodu daleko?

19.9.2019 v 20:20 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 180 | Diskuse

František Skopal

Musí opravdu dojít až k nejhoršímu? Pravda, která se špatně poslouchá!

Uvnitř každého vnímavého člověka, který se bděle rozhlíží kolem sebe, musí při pozorování jednání většiny dnešních lidí vzniknout jeden velký a zásadní rozpor.

19.9.2019 v 14:55 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Komu se líbí úvaha paní Lhotské, je fotbalista (polemika)

Velmi mě mrzí, že dva dni po sobě polemizuji s Kateřinou Lhotskou. Když ona ale ve svém novém textu opět prohlásila takovou zjevnou nepravdu a spousta lidí jí na to skáče, že mi to nedá. A víte co – vůbec mě to nemrzí.

19.9.2019 v 13:52 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 478 Celková karma 16.68 Průměrná čtenost 1137

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz