...zase na ulici

4. 10. 2019 23:21:25
No, tak jo. Když si to život žádá a není jiná možnost?! Teď tu nebudu otravovat s tím - proč! Prostě se stalo a je třeba jednat. Ve jménu života, dítěte, sebe.....a v neposlední řadě i z lásky k tomu. Takže je vlastně vše ok.

Táhnu se Národní třídou na Můstek. Po celou dobu mi jede v hlavě: kdo by to byl řekl, že zase jednou..., že zase přijde ta chvíle, kdy si strčím do tašky čepici a vyrazím. Vstříc něčemu, co už před více, než dvaceti lety do mého života vstoupilo a i když reálně vždy na chvíli odešlo, stejně se vždy vrátilo.

Říkám tomu opravdová láska. A pro tohle musí mít člověk opravdu lásku, jinak by do toho nešel:-). Už kdysi dávno mi kluci na konzervatoři řekli, že baba sama - bez kapely a nástroje - nemá na ulici šanci. Tečka. Nemááá! Ztratí se v tom šumu jako prd.

Já si ale tehdy řekla, že má. A že právě pro to, co mám ráda, mi bude umožněno se tam nerozplynout. Zpívat lidovku, která se bez doprovodu narodila a právě proto už podstaty může žít sama svým životem - a pokud by ji ta ulice náááhodou chtěla vcucnout a rozemlejt - pak je tu další vychytávka - a tou je "řemeslo" klasického studia, kdy se lidovka hodí do vysoké polohy, technika ji podepře - a ulicí pak zní operní duch spolu s naší lidovkou:-). Teda - abych byla přesnější: tou úžasnou, překrásnou tvorbou moravskou, jejíž melodie, tónina, charakter..... zaujal už mnohé borce z oblasti umění - a třeba takový Leoš Janáček, nebo Bohuslav Martinů - a mnozí další, si ji velmi rádi brali pod svá křídla a komponovali harmonie právě pod ty překrásné moravské lidové písně, které když člověk v tomto provedení poslouchá, tak má co do činění s pocitem, že zní něco moc a moc krásného.

Zkrátka praxí na ulici jsem už kdysi poznala, že propojit zdánlivě nepropojitelné opravdu jde. Člověk je tam na ulici sám - a přitom se všemi. Dotek absolutna, naprosté přirozenosti, svobody a volnosti se tu vždy - na ulici..... na chvíli zazrcadlí. Když to ovšem klapne se vším všudy a nic do toho náááhodou nepřijde, jako třeba minule, když jsem si to zase pěla u Prašné brány.

- Ták mladá pani a Vy tu nebudete. My nevíme, že podle vyhlášky( a to už je prosím pěkně několik let - se ten váš busking - tedy to pouliční umění všude dělat nemůže? A obzvláště tady- u Prašné brány. Néé? Vy to nevíte? Nooo, ale to jste se to měla naučit slečno, nebo pani. To já za vás dělat nebudu. Vy pudete! Vy a támhle - bublinky! Ty pudou taky.

- A dokonce i bublinky....Ach jooo, pane policisto. A proč musí i támhle "pan bublinka"? Co udělal? Ruší taky občany, jako já? Mně bylo řečeno, že hlasitá produkce ruší občany a proto radní regulují vyhlášky.... Aby se občané nezlobili na nás, hlasité produkce. Ale ten "bublinka" přeci nemůže nikomu vadit , néééé? Ten má svůj obrovitej bublifuk, mrská si tu bubliny....a nikomu nic nedělá.

Ale ty bubliny, vážená, jsou mýdlové - a ta voda usedá na zem.....a je kluzko......, víme? A lidé nám volají....!

(Policista s hlasem Hurvínka mě dokonale poučil. Držím v sobě smích a kaju se. A lituju bublinku, pude taky, chudák malej:-). A co pandy? Ptám se pana policisty).

- Pandy končí. Co nevidět už.

- Proboha, a kam je zavřou, ta nebohá zvířata? Někam do rezervace?????

- Helejte, vy si nedělejte srandičky a jděte si na Václavské náměstí, jooo, vážená. Protože tady nelze - neboť Prašná brána zasahuje do Celetné a tam podle vyhlášky - nelze. Zde také nesmíte( policista mi ukazuje zase asi o dva metry dál - ale tentokrát po mé pravé ruce...... a tady také - nelze, neboť podle vyhlášky jsou Příkopy zakázané....,ale tak třeba támhle, tam můžete. ( A ten dobrý muž ukazuje směrem dopředu, kde se rozprostírá Nám. republiky. Ano, tam můžete. Ale jsou tam stále trhy.

- Takže vlastně - nelze, pane. ( Muž se na mě přátelsky usmál a kývnul, že jsem chápavá).

- Už musím, mám ještě jinou práci. Tak si to vemte k srdci, pani.

Beru. Po celou dobu jsem ve vnitřním souboji, jestli vyprsknu, nebo ne. Chvíli pozastavuji svoji "hlasitou produkci" a dávám řeč s "panem bublinkou".

Máte utrum, pane. Stejně jako jááááá:-))))).

( Bublinka, to má evidentně na háku. Mávne rukou a dává znát, že bubliny přežijí vše. Podrbe se za uchem a praví: hele a na kafe bys nešla)?

Nešla, protože jsem šla zpívat, aby jsme to s Izákem dali - až....( ale o tom jindy).

Čekám asi deset minut a ještě si dám pár svých hitovek. Docela se daří, je to jak kdy.

A jak si tak zpívám a ve svých písních vzývám všechny možné moravské šohaje a pláču nad ztracenou a zrádnou láskou jejich nevěrnou......vidím koutkem oka sunout se ke mně už známého "buskera"(od slova busking - pouliční umění), bubeníka na cokoliv.

- Čáááu, hele, jak dlouho to dáváš? ( Ptá se mě už fest popřátelsku).

- No, ještě asi pul hoďky. Ale už po nás jdou....).

- Hmmmm...( zahučel bubeník a zapáli si cigáro)..., mě vykopli z "Venclu", ty vole.....

( Hmmmmm, hustej pan bubeník....., docela mě baví sledovat ten pouliční cvrkot, slang a vůbec všechno kolem toho, co ulice -a život buskerů obnáší. Príííma zkušenost. Ještě barvitější, než kdysi, kdy jsem s pouličním zpíváním začínala).

Asi za půl hodinky pouštím bubeníka na "své" poooodium a balím fidlátka.

Když přijíždím domů, už z dálky na mě mává synek, letí ke mně, v ruce mu vlaje deník METRO a volá ve svém stylu:

"Tak maminko, budeme brzy v prdeli. Pandy to všechno zkazily."

A tak se z novin dovídám, že právě proto, že lidé - navlečení do kostýmů obrovitých medvědů - panda v centru Prahy už natolik naštvali radní Prahy1, že se rozhodli co nevidět vydat novelu vyhlášky o omezení veškerého pouličního umění - buskingu - na minimum.

Ach, ty pandy:-). Čert nám je byl dlužen:-))

Autor: Beata Krusic | pátek 4.10.2019 23:21 | karma článku: 13.67 | přečteno: 716x

Další články blogera

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se včera - po roce - zase pořádně zlila !

Loni to bylo za bílého dne, letos se to odehrálo večer - a byl to možná ještě lepší zážitek. Pocit to byl krásný, co vám mám povídat.

12.11.2019 v 15:58 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 680 | Diskuse

Beata Krusic

Vyjádření režiséra Igora Chauna - jako důkaz úrovně novodobé Pravdy a Lásky!

Když jsem si dnes přečetla emotivní vyjádření režiséra Igora Chauna směrem k nadcházejícím oslavám 30. výročí sametové revoluce, nemohla jsme se ironicky neusmát.

11.11.2019 v 22:13 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Iva Marková

Dopisy dětí... Dětí?

Před patnácti lety jsem chtěla do školy dělat nějakou práci o Miladě Horákové. Nakonec jsem si zvolila

13.11.2019 v 20:36 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 334 | Diskuse

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Arogantní Járo Slávik velmi ublížil jednomu člověku

Při posledním vysílání Tv Prima Česko-slovensko má talent vyhodil Járo Slávik arogantně jednoho zpěváka, který je autorem jak svých textů, tak i hudby. Jeho slova se derou z duše ven tak, jak je uslyšíte. Mají svojí příčinu.

13.11.2019 v 15:44 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Tak mi přišlo na mysl

Občas ve snu, občas uprostřed práce, debaty, procházky, mne něco napadne. Někdy si vzpomenu a zapíšu do notýsku. Pak někdy zapíšu i do svého webového glosáře.

12.11.2019 v 21:14 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 140 | Diskuse
Počet článků 550 Celková karma 18.50 Průměrná čtenost 1162

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz