Vykastrovaná muzika

6. 10. 2019 11:25:25
"Budu teď dělat ruskou muziku. Tak trochu jinak. To víš, je poptávka. Bude to jiný. Tak pěkně po zápaďácku...."

"Neobsadím balalajky a akordeony(garmošky)....., zastoupí to dechy......, ale neboj, Rusáci to budou pořád. Ty furt s tím Ruskem......".

(Tohle mi říkal můj kamarád Jirka, se kterým často vedeme debaty ohledně muziky. Jirka je vystudovaný klasický muzikant - dechař( trombonista), který se profesionálně rovněž věnuje skladbě a především aranžování hudby. Vždy dostane z venku zakázku, rozepsat většinou klasickou hudbu pro orchestr, pro různé příležitosti, atd. Už když začal s tím, co uvádím v perexu - "to víš, poptávka, ruská muzika tak trochu po zápaďácku....., neobsadí se balalajky a akordeony....., to všechno ve mně počalo rozehrávat moje vnitřní, hořlavější struny:-).

"Jak jako - poptávka? Proč Rusáci po zápaďácku? Kdo to takhle chce? Proč se to vůbec chce?" Proč ne balalajky a garmošky???? Budeš se podílet na kastraci muziky, Jiří?

Valila jsem do Jirky nekompromisně svá okamžitá vnitřní hnutí při představě, která mi naskočila ve spojení s takto ořezanou ruskou muzikou, jejíž ráz je vždy rozpoznatelný na první dobrou, je typický, svůj, krásný svou podstatou, naturelem, duchem..... Hrnula jsem to do něj tak vehementně, že se mi dařilo přesně to, co jsem si nepřála, aby se stalo s ruskou muzikou. Bohužel. Jiříka jsem svým vyjadřovaným protestem nechtěně "kastrovala" zaživa:-). ( Je to moc hodnej a v duši jemnej kluk, tak jsem se stáhla:-). Fakt, že jooo:-). Živí rodinu, děti, rozepisuje muziku, hraje a vlastně nemůže za to, co kdo kde vymyslí za totální idiocii, zaplatí za to dobrý prachy a ani v nejmenším si neuvědomuje, že je to v podstatě hřích zničit něco, co už ze své podstaty je krásné, hotové a především autentické. Jen mě mrzelo, že se toho Jiřik je ochoten zúčastňovat, podílet se - omluvit to tím, že žena a rodina a peníze...... No, joooo, nooo...to všechno snad bych pochopila.-). Ale von Jirka je taky trošilililinku poťouchlej. On si tu svojí polívčičku taky trochu přihřál. Nééé, že ne. On to Rusko nemusí, je pro něj moc dramatické a teatrální, jak říká..., zamontuje občas i toho Putina do všeho....a pak si buď práskneme telefonem a nebo se uklidníme nad dechovkou, protože tu Jiří dělá úžasně a když mi vypráví jak zase jeli Kmochův Kolín..., tak se zas oba docela zklidníme a nakonec se vždy hodíme oba do latě.

"Víš, neboj, bude to hezký. Něco, jako to dělal Němec - James Last ( vlastním jménem Hans)."

Okamžitě jsem si pana Lasta vyhledala na Youtube. Šla jsem do "jeho" Moskevských večerů. ( Tak by se v překladu tato světoznámá ruská melodie a píseń dala přeložit).

Při poslechu mě málem ranila mrtvice. Poslouchám.....,( něco mě nevěřitelně...ser.( štve) a mám pocit, že se na mě valí něco vykradeného, vybrakovaného, ořezaného, ohoblovaného, zničeného..... doslova vykastrovaného. Ale v kombinaci s něčím zdánlivě vlastně líbivým, vesměs nijak urážlivým a dokážu si představit, že v mnoha případech i velice přijatelným a chtěným. Jenomže tam něco prostě chybí. Domluvila jsem se Jurášem( Jiřik je Moravák , jak vyšitej....hmm, ta moje Morava:-)))...), že si pana Lasta poslechnu a pak se vyjádřím).

"Dyť to nemá koule, Jirko????!!!!!" Pane bože, proč se todle dělá? Dyť se z toho stal cajdák pro Němce u piva?! Nebo si to snobové pouští na párty a hrají si na to, že jsou otevření světu, že jsou volnomyšlenkáři a snesou i ty Rusáky. To je totálně vykastrovaná muzika a sorry, dle mého - "vopruz".

"Beatko, nepřeháněj, ujišťuji tě, že to nezkurvím." :-))))

Budu věřit .....a jen se v krátkosti zmínim o člověku jménem James Last.

On to vlastně byl velice známý hudebník. V Anglii a Německu byl velmi uznávanou veličinou. Získal mnohá světová ocenění a stal velmi ceněným kapelníkem v oblasti taneční hudby. Psal hudbu pro velký orchestr, měl renomé uznávaného hudebníka v oblasti komerční, taneční muziky, aranžoval ve svém pojetí velmi rád právě i ruskou klasickou muziku a dokonce se o něm praví, že ty jeho aranže - byť se odborná kritika o něm často vyjadřovala jako o králi nevkusu, vyzdvihovače průměrnosti a obývákové kultury.. a mnoho jiného....., měly vizi toho - spojovat. Spojovat západ s východem, umožńovat lidem navzájem se poslouchat a nelpět na východozápadním pojetí člověka, jako takového.

Uznávám, to je hezká myšlenka - a Jamese Lasta mi staví do světla velmi pozitivního přijetí jeho osoby, ale zkrátka - a to říkám bez okolků - tu kastraci ruské hudby prostě niterně moc nedávám:-). Pakliže mám zůstat upřímná ke svému vnímání, lásce, nutnosti bytostné konkrétnosti, totálně odkryté identity....., tak pak musím říct Jamesi Lastovi - Good bye. A nebo taky: Auf víííídersééén, Hans, já fakt radši ty ruský(slovanský) "koule"

Jako ukázku vložím právě "Moskevské večery" - a světově uznávanou Lastovu orchestrální aranž této ruské, známé záležitosti a následně pak typické ruské provedení této písně, v provedení světové sopranistky Anny Netrebko a Dmitrije Chvorostovského, kterému bych zároveň znova tam někam nahoru zaslala jedno obrovské své - děkuji..............

Autor: Beata Krusic | neděle 6.10.2019 11:25 | karma článku: 11.78 | přečteno: 386x

Další články blogera

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se včera - po roce - zase pořádně zlila !

Loni to bylo za bílého dne, letos se to odehrálo večer - a byl to možná ještě lepší zážitek. Pocit to byl krásný, co vám mám povídat.

12.11.2019 v 15:58 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 680 | Diskuse

Beata Krusic

Vyjádření režiséra Igora Chauna - jako důkaz úrovně novodobé Pravdy a Lásky!

Když jsem si dnes přečetla emotivní vyjádření režiséra Igora Chauna směrem k nadcházejícím oslavám 30. výročí sametové revoluce, nemohla jsme se ironicky neusmát.

11.11.2019 v 22:13 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Miloš Korotvička

Život parchant – jak všechno začalo

Většinou si neuvědomujeme souvislosti vzniku svého života. Když nastane doba zamyšlení, bývá už pozdě. Není komu položit otázky. Rodiče jsou mrtví a počátky Vašeho života nikdo nearchivuje. Není to škoda? Je, zajisté. A tak píšete

12.11.2019 v 22:08 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 249 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Akce dres -stanou se z českých fotbalistů Brazilci....?

Šaty dělají člověka a reprezentační dres fotbalistu.Touto logikou se řídil tvůrce nových dresů pro českou fotbalovou reprezentaci pro venkovní zápasy.Smíchal brazilské národní barvy a naší borci vyběhnout na trávník jako "kanárci"

12.11.2019 v 13:55 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 358 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Servírkou v Londýně

Jsou jen jedni typy hostů – ti otravní. Po letech obsluhování v hospodě, už ani jiní existovat nemohli.

12.11.2019 v 9:07 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 11590 | Diskuse

Lucie Michalová

A tak jsem si začala představovat, že jsem vyhrála, třeba 55 miliónů

No, vsadila jsem si. Nesázím často. A pokud si vsadím, tak jen za drobný peníz pro zábavu, co kdyby, jak by bylo kdyby.

10.11.2019 v 21:31 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 300 | Diskuse

Karel Ábelovský

Navzdory všemu, básník zpívá a jiný zas, má třeba jen v úctě "svět" (dvojblog)

... vzpomenul jsem si tuhle při psaní jedné reakce v diskuzi na Jarmilu Loukotkovou a její román Navzdory básník zpívá - jdu si to znovu přečíst, říkal jsem si, neb se zdá, že potřebuji očistnou lázeň.

10.11.2019 v 10:55 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 217 | Diskuse
Počet článků 550 Celková karma 18.50 Průměrná čtenost 1162

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz