Zatuchlost československého disentu

8. 10. 2019 9:17:21
Ne nadarmo často říkám, že člověk se má zaobírat tím, co cítí a co mu jeho tělo zevnitř napovídá. Vždyť k tomu nás nabádal v dávné historii nejeden mystik.... i ten největší z největší...

Lidská intuice. Nejvyšší forma vědomí - jak pravil dávný židovský filosof, Baruch Spinoza. To "něco", co dostal do vínku každý z nás, ale mnohdy - přehlušeni vlastní myslí, o tuto schopnost přicházíme.

Když bychom se ale pokusili cvičit si tento dar, který byl člověku Bohem - přírodou dán, tak bychom se možná divili, k jakým věcem sami můžeme dojít.

A teď k samotné podstatě mého dnešní blogu:

Od revoluce a pádu komunismu u nás - v roce 89 jsem měla prapodivný pocit téměř ze všech těch disidentů, chartistů a bojovníků za svobodu v tehdejším Československu. Kdybych měla popsat pocity, které se mě zmocńovaly uvnitř mě samotné, tak to byla jistá nedůvěra v ty lidi, pocit jakéhosi podivného odéru kolem těch lidí, jako bych vnímala kouřovou clonu, kterou byli ti lidé v mém vnímání zahaleni. Často jsem vnímala jakési vakuum, neživoucí - a musím upřímně přiznat- až "zatuchlý" hmatatelný pocit něčeho nepříjemného a v jistém smyslu až "nemocného".

Musím otevřeně říci, že ale tento pocit nikdy nenaskakoval v souvislosti s osobou Václava Havla. Jeho osoba byla pro mě vždy slunečná, sympatická, pociťovala jsem jistou něžnost směrem k jeho osobě a velmi přátelské nastavení vůči němu - jako člověku. Cítila jsem uvnitř sebe klid.

Dost dlouho jsem se trápila tím, proč se k českému disentu stavím vnitřně tak nedůvěřivě. Co mě tak odpuzuje? Vnímala jsme z nich to, co z Václava Havla ani v nejmenším: zatrpklost, neživoucí vakuum neustálého se patlání v křivdě a cosi nevyřčeného, dvojakého, nekonkrétního...., vedoucího k nedůvěře v toto společenství.

Po čase došlo k mnoha svědectvím o těchto lidech a vše se mi začínalo objasňovat. Ta dvojakost, která mi spolu s těmito lidmi zářila do vědomí - byla jejich oboustranná spolupráce. Hra na všechny strany. Šli s těmi, i s těmi. Jak s Stb, tak proti režimu. Ne samozřejmě všichni, ale spousta ji tak fungovala. Budu nyní vycházet jen z toho, co na základě mých zájmů ke mě dorazilo a jen opravdu namátkou: Egon Bondy, jedna z hlavních postav českého undergroundu, filosof a básník. Oboustranná spolupráce, nemocné přecházení z jedné spolupráce do druhé...., nyní by byl za disidenta. Karel Srp, předseda Jazzové sekce. Milý pán, kterého jsem měla možnost poznat osobně během svých akcích v terénu - na podporu MUDr. Davida Ratha. Pan Srp mě na ulici oslovil a přiznal, že Jazzová sekce se připojí k podepsání záruky za Davida Ratha, který byl v tu dobu držen protiprávně - o třičtvrtě roku déle, než ukládal zákon, pod zámkem - ve vazbě. Jazzová sekce s panem Srpem se zachovala velmi čestně a statečně. Později však - a to jsem zde psala otevřený dopis panu Srpovi, kdy se Miloš Zeman otevřeně vyjadřoval nefér vůči osobě D. Ratha, pan Srp byl s kapelou pozván k hraní na Hradě - protože je to dávný kamarád Miloše Zemana - a na poporu Davida Ratha už ani nepípnul. A byl to samotný David Rath, který mi sdělil, abych do pana Srpa nerýpala na blogu ani osobně, že je to hodný člověk a nemá to smysl. Jenže mě to nedalo a s panem Srpem jsem tehdy opravdu zahájila i soukromou email. komunikaci, protože si na naše setkání v terénu dobře pamatoval. Pan Srp se opět choval "obojetně". Jak v dobách totality, tak nyní - v kauze DR. A byli to mnozí další - jen pro příklad jsem uvedla pouze dvě jména.

Život s odstupem času mi počal potvrzovat, že to, co cítím z úctyhodných kruhů československého disentů není až tak mimo mísu. A tím se dostávám k současnosti.

Předseda Ústavního soudu, Pavel Rychetský nyní rozpoutal svými neuváženými výroky opět boj mezi lidmi. Boj o zesnulého Karla Gotta a herečku Vlastu Chramostovou, kdy počal vyzdvihovat kvality paní Vlasty Chramostové. Dle mého to bylo stran pana Rychetského velmi nešťastné. Především pro to, co se nyní v celé parádě zrcadlí na svět. A znova je v tom ten od revoluce opěvovaný a nedotknutelný český disent a jeho představitelé, chartisté...... , z nichž a to se omlouvám - mi bylo často intuitivně trochu "šoufl".

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Disidentka-Chramostova-Vzdyt-spolupracovala-s-StB-Vyplouvaji-slova-ktera-zastance-herecky-poradne-nadzvednou-598723

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Soudruh-Rychetsky-soudruzka-Chramostova-Spolupracovnik-Karla-Gotta-do-toho-prastil-598688

Psáno z úcty a k památce zpěváka, umělce a skvělého člověka, Karla Gotta.

Autor: Beata Krusic | úterý 8.10.2019 9:17 | karma článku: 33.36 | přečteno: 1724x

Další články blogera

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se včera - po roce - zase pořádně zlila !

Loni to bylo za bílého dne, letos se to odehrálo večer - a byl to možná ještě lepší zážitek. Pocit to byl krásný, co vám mám povídat.

12.11.2019 v 15:58 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 680 | Diskuse

Beata Krusic

Vyjádření režiséra Igora Chauna - jako důkaz úrovně novodobé Pravdy a Lásky!

Když jsem si dnes přečetla emotivní vyjádření režiséra Igora Chauna směrem k nadcházejícím oslavám 30. výročí sametové revoluce, nemohla jsme se ironicky neusmát.

11.11.2019 v 22:13 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Iva Marková

Dopisy dětí... Dětí?

Před patnácti lety jsem chtěla do školy dělat nějakou práci o Miladě Horákové. Nakonec jsem si zvolila

13.11.2019 v 20:36 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 340 | Diskuse

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Arogantní Járo Slávik velmi ublížil jednomu člověku

Při posledním vysílání Tv Prima Česko-slovensko má talent vyhodil Járo Slávik arogantně jednoho zpěváka, který je autorem jak svých textů, tak i hudby. Jeho slova se derou z duše ven tak, jak je uslyšíte. Mají svojí příčinu.

13.11.2019 v 15:44 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1523 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Tak mi přišlo na mysl

Občas ve snu, občas uprostřed práce, debaty, procházky, mne něco napadne. Někdy si vzpomenu a zapíšu do notýsku. Pak někdy zapíšu i do svého webového glosáře.

12.11.2019 v 21:14 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 140 | Diskuse
Počet článků 550 Celková karma 18.50 Průměrná čtenost 1162

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz