Pražská nuda

21. 10. 2019 13:40:16
A tak už to v praxi "ožilo" novelou vyhlášky, která vznikla na základě petice, pod kterou se podepsalo více, než dva a půl tisíce lidí, žijících v centru Prahy.

Pražský busking - tedy pouliční tvorba, byl totálně omezen. Hlavním důvodem, proč k omezení, či regulování této specifické pouliční činnosti, mající svou dávnou tradici, došlo, byly prý ty, už mnohokráte zmiňované "pandy" - tedy lidé, převlečeni v maskách obrovitých medvědů Panda a vůbec všeobecně lidé v převlecích za zvířata, našminkovaní lidé, předvádějící sochy a jiné "unikáty". Vyhláška, která zakazuje tyto produkce se citelně dotkla i pouličních muzikantů, klasických hráčů, či zpěváků, kejklířů, apod. Busking je zredukován tak, že je sice oficiálně povolen, ale tak "ořezán", že už jako by nebyl.

Včera, v neděli, jsem si vyšla do centra Prahy, abych si obšlápla, jak vyhláška v reálu vypadá. Prošla jsem si Národní třídu, ulici na Můstku, Příkopy- až k Prašné bráně. Ticho po pěšině - ve smyslu pouličního hraní. Prostě úplný zákaz v těchto místech. "Bublinkáři"- chlápci s obřím bublifukem-( na ty nesmím zapomenout:-), také utrum). Pandy tedy - o tom jsem psala.....finíto-definitívo. Kdo ví, kde je jim konec?! Nějak nevidím ani posedávat lidi bez domova( možná sem-tam), ale i zde došlo k "regulaci". K regulaci a zredukování lidí. Co by se pro tu noblesní Prahu a její občany - především pak ty "z centra", neudělalo?! Teď už si můžou v klidu popíjet své nudné "latíčko"( cafe-lattééééé) v oblíbených zahrádkách, nebýt rušeni "vostudou a vopruzem" pouličních šmíráků a tak nějak celkově byl konečně nastolen pořádek od těch pouličních špín( lidí bez přístřeší), kteří tomu centru dělají jen ostudu před cizinci-turisty.

Bylo mi řečeno, kam že se busking musí v centru Prahy koncentrovat. ( Karlův most nezahrnuji, protože ten žije svými vlastními pravidly a Hradčany též).

Pouze do spodní části Václavského náměstí, dvacet metrů od místa, kde se protíná ulice 28.října s ulicí Na Příkopech. Počínaje Můstkem - už to hrozí pokutou. Fikaně je to vymyšlené, protože konec Václaváku a vůbec celý Václavák, je totálně pro pouliční hraní příšerný. Zákaz je u vstupu do metra, vestibul metra - přísný zákaz, zpívání a hraní pouze akustické - neexistuje ani prťavoučké kombo na lehké ozvučení. Trochu hlasitěšjí produkce - zákaz, pokuta. Pokud člověk zváží ten obrovský cvrkot Václaváku, hudba valící se z obchodů, pokřikování lidí...., tak pak mu dojde jediné: celý busking je .....víte kde. To, že se dole na Můstku - nedaleko obchodu NewYorker sem-tam nějaký ten "busker" vrtne, to zavání okamžitou pokutou. Dále se praví, že vše je přísně kontrolováno kamerovým systémem a hlídky jsou vysílány přímo k neposlušným buskerům, porušujících zákon.

No, co k tomu já, jako občan?

Pandy jsem jako člověk měla tak nějak na háku. Chápu, že třeba na Staromáku je to pěst na oko, ale Můstek mi nevadil. Bylo mi celkem jedno, že se někdo natře na sochu a čučí tam celý den. Bublináři - ti mě rozesmívali a někdy jsem si ty obří bubliny představovala jako snový film, kdy ke mně nějaká ta bublina třeba přiletí a splní mi přání:-). Brala jsem to všechno jako život a ruch města. Se vším, co k tomu patří. A i ti lidé bez domova, sedící tam, někdy i pokřikující - alkoholem opojení..., to je prostě život. A je dle mého potřeba na to tak nahlížet. Vidět v tom všem - za těmi převleky, tvorbou, hraním, produkcí, (bezdomovectvím)......člověka. Zkusit si představit jeho život, osud, důvod - proč tam je. A jestli je tam někdy z lenosti a moc toho neumí, tak ho to stejně na té ulici proflákne, nevydělá si nic a brzy to ukončí.

Když jde člověk po ulici, pln svých starostí a myšlenek na život.....a najednou se odněkud rozezní tony známé něžné melodie.....atmosféra toho okamžiku je neopakovatelná. Je to ten "film", kvůli kterému běháme do kin, hledáme romantiku, dojímáme se, vyprávíme si o tom......a přitom život to sám zadarmo všechno režíruje a tu romantiku i tvrdě in natura zbarvený život tu "hraje" v přímém přenosu. A my jsme to nechali zregulovat. Kvůli osobnímu postoji nutné noblesy a hry si na něco. Ulici - špinavou už svou podstatou, potřísněnou životem jako takovým...., chceme ladit do růžových tonu našich noblesně- falešných hrátek.

(Když jsem na ulici nezpívala, tak jsem si na ní dělala své solo-akce za to, v co věřím. Vzpomínám si, že ke mně jednou přišla žena, žijící na ulici. Četla si můj transparent a povídá mi: vy tady pomáháte, jooo? Hmmm, to je hezký, pani. A kdo jednou pomůže vám?! Řeknete mi to? A nebyla to jen tato žena, která do mého života tehdy přinesla tam na ulici zamyšlení. Vůbec ti lidé žijící venku, které by mnozí rádi rovněž vyhodili z centra a tak celkově z dohledu, mě velmi často převedli ke spoustě důležitých otázek a zamyšlení......).

Ulice - to je opravdový, nefalšovaný život a na to by se nemělo zapomínat. Vidět trochu dál a chtít víc, než tu noblesní nudu, kterou jsem tam včera uviděla a ucítila já.

Autor: Beata Krusic | pondělí 21.10.2019 13:40 | karma článku: 12.55 | přečteno: 782x

Další články blogera

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 296 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se včera - po roce - zase pořádně zlila !

Loni to bylo za bílého dne, letos se to odehrálo večer - a byl to možná ještě lepší zážitek. Pocit to byl krásný, co vám mám povídat.

12.11.2019 v 15:58 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 680 | Diskuse

Beata Krusic

Vyjádření režiséra Igora Chauna - jako důkaz úrovně novodobé Pravdy a Lásky!

Když jsem si dnes přečetla emotivní vyjádření režiséra Igora Chauna směrem k nadcházejícím oslavám 30. výročí sametové revoluce, nemohla jsme se ironicky neusmát.

11.11.2019 v 22:13 | Karma článku: 40.71 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Iva Marková

Dopisy dětí... Dětí?

Před patnácti lety jsem chtěla do školy dělat nějakou práci o Miladě Horákové. Nakonec jsem si zvolila

13.11.2019 v 20:36 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 331 | Diskuse

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 296 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Arogantní Járo Slávik velmi ublížil jednomu člověku

Při posledním vysílání Tv Prima Česko-slovensko má talent vyhodil Járo Slávik arogantně jednoho zpěváka, který je autorem jak svých textů, tak i hudby. Jeho slova se derou z duše ven tak, jak je uslyšíte. Mají svojí příčinu.

13.11.2019 v 15:44 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Tak mi přišlo na mysl

Občas ve snu, občas uprostřed práce, debaty, procházky, mne něco napadne. Někdy si vzpomenu a zapíšu do notýsku. Pak někdy zapíšu i do svého webového glosáře.

12.11.2019 v 21:14 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 140 | Diskuse
Počet článků 550 Celková karma 18.50 Průměrná čtenost 1162

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz