Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Kočárek

21. 11. 2019 9:29:33
"Dobrý den, pane. Já volám na ten inzerát, že darujete kočárek za odvoz. Tak já bych měl zájem......". (Tato slova jsem zaslechla z telefonického rozhovoru mého synka......, s někým).

Možná si někteří ještě vzpomenou na můj blog, kde jsem popisovala, jak si můj syn zařídil bráchu.

Zařídil si ho tak hezky po svém, po aspergerovsku - kdy občas tito lidé propojují realitu s fantazií - a bez ohledu na rozumovou inteligenci, která u Aspergerovu syndromu - mírnější formy autismu, bývá nadprůměrná, žijí svým životem a představami, které mnohdy do detailu potřebují naplnit. U Izáka si to užívám často fakt naplno.

Psala jsem, jak si k jeho třináctým narozeninám vysnil, že už konečně dostane toho bráchu. A byť věděl, že tohle přání mu já už těžko splním, nehodlal se s tím jen tak smířit a v obchodním centru, kde jsem mu chtěla vybrat nějaký pěkný dárek - přiměřený k jeho věku, mi dal jednoznačně znát, že moje představy o dárku ho až tak moc neberou, že on už ví, co doopravdy chce. Prostě toho bráchu - a co na tom, když bude třeba i umělej. A tak se stalo, že mě zatáhnul do obchodu s hračkami..., tam na nás vykouknul poslední model v modrém - nádherné miminko-chlapeček. A bylo. Izák neřešil, co si o tom myslím já a že i když uznávám, že miminko je překrásné a jako živé....., tak přeci jen..... Ne! Izák ho okamžitě pojmenoval na Míšu a bráchu si za chvíli nesl domů.

Psala jsem tu rovněž, jak i to, že vždy toužil, že bude mít bráchu Míšu, bylo hodně zvláštní v souvislosti s tím, co mě osobně provází v životě ve spojení s mužským jménem - Michal.

Michal - to byla v návaznosti na můj život vždy fatální setkání. Několik mužů, vždy nesoucích do mého života zvláštní příběh, napojení, smutek, učení, cestu...... hlubinnou návaznost.....

Když mi během života pak sám Izák - aniž by tušil, jak to u mě se jménem Michal chodí, několikrát oznámil, že má sen - mít bráchu Míšu, tak to už jsem si říkala, že mi asi jednou z těch Míšů hrábne. ( Dokonce i náš oblíbený pan primář dětského oddělení bohnické psychiatrické léčebny, se kterým jsem svého času ohledně Izáka dost komunikovala a v Bohnicích jsme byli tzv. pečení-vaření ..., je Míša:-). MUDr. Michal Považan.

Ale vrátím se k podstatě dnešního blogu.

Izák se rozhodl, že už je čas, aby se "brácha" Míša podíval trochu ven. A k tomu se nejlépe hodí kočárek. A kdepak nějaký ten dětský, pro panenky. Opravdový, nefalšovaný kočár pro miminka. A samozřejmě se ujal vehementního nátlaku na mě - abych zvážila, zda kočár nekoupím. A já, když jsem to skutečně důkladně zvážila, jsem vyslovila jasné - NEEEEE a dost té ujetozy! :-)

(Teď mi promiňte mojí trochu neomalenou vsuvku, ale představa, že už brzy přijde čas, kdy si kluci Izákova věku "drandí" toho "svého" a Izák bude po sídlišti raději drandit s kočárem a umělým Míšou, mě dost vzala). Sorry no, ale tohle mě opravdu napadlo v souvislosti s Izákovým vývojem....protože o věcech sexuality toho doma z Izákových úst vyslechnu opravdu dost a myslím, že si toho ještě hooodně v tomto ohledu vyslechnu...... a nudit se fakt nebudu).

Moje jasné "Ne kočárům", se ale minulo účinkem. Děti s AS mají svou představu a za tou si jdou - bez ohledu na to, co si o jejich počinech kdo myslí. A tak- když matka nekoupí Míšovi kočár, brácha mu ho sežene. A jako řešení posloužila rubrika - "daruji za odvoz" - internetová inzerce, kam si Izák v pohodě najel a já tedy před dvěma dny zaslechla úryvek z jeho rozhovoru s pánem, se kterým řešil své "kšefty".

Pěkně jsem si poslechla celou jeho konverzaci - a ve chvíli, kdy už jsem to nemohla vydržet, jsem vtrhla do pokojíku a vzala si pána na ucho. Bylo mi tedy řečeno, že pán se opravdu velmi rád zbaví kočárku po dítěti a ještě nám ho prý hodí až do místa bydliště. Celé to bylo tak absurdní, zároveň i milé, trochu tragikomické(když jsem mu vysvětlila, oč se tu jedná).........., že padla dohoda - kočár do dvou dnů u nás).

"Maminko, pán Ti to asi neřekl, ale v tom inzerátu bylo - že lahvinka vína potěší."

To už mě pak rozesmálo úplně a samozřejmě, že flašku jsem pánovi vybrala docela dobrou.

Včera tedy kočárek přistál u nás před domem a asi za hodinku už vyjel Izák s bráchou na projížďku.

Z debaty se synkem vyplynulo, že je plně při věci, že si je vědom možného výsměchu ze strany jeho vrstevníků na sídlišti i soucitného pochopení blízkého okolí, které zná Izákův příběh a vše kolem diagnozy Aspergerova syndromu, který ale nelze paušalizovat na každého apergera, protože těch možných přechodů, nuanci a podtypů této pervazivní vývojové poruchy a trochu jiného vnímání světa a života....., je celá řada. I přesto hodlal Míšu představit světu a za svou vizí konečného získání bráchy si plně stojí.

A proč vlastně ne?!

Snad možná proto, že mám ráda netradiční věci, zvláštní jevy......, fascinují mě vyčnívající - zdánlivě nepropojitelné - a přitom hlubinně související skutečnosti.... a často se i na život ráda dívám jako na jeden obrovský tragikomický příběh......, jsem nakonec Míšu nachystala do kočárku jako skutečného svého dalšího synka a popřála Izákovi fajn první jízdu.

Před bytem nám tedy stojí kočárek. Kočárek, do kterého bude můj syn ukládat svou nenaplněnou touhu a sen o bráškovi Míšovi.

Kočárek, který mi bude stále připomínat jednu takovou zvláštní chvíli v mém životě, kdy po jednom večeru s jedním pánem - mi byla jím řečena nezapomenutelná věta: "Uděláme si spolu dítě, přál bych si syna....., Michala. :-)

Autor: Beata Krusic | čtvrtek 21.11.2019 9:29 | karma článku: 25.51 | přečteno: 1577x

Další články blogera

Beata Krusic

Napiš píseň...

"Kdysi řekli mi: napiš píseň - a nemusí to být hit. Stačí, když někomu zažene tíseň a někomu bude zas líp. Řekli mi: napiš píseň."

10.12.2019 v 14:54 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 262 | Diskuse

Beata Krusic

Ta bolest tam byla zapsaná.....

Příliš často se nestává, že člověk při zpěvu nějakého člověka, má chuť plakat. Plakat z toho něčeho, co k němu během písně přichází...

7.12.2019 v 21:57 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 624 | Diskuse

Beata Krusic

Oslavující život...

Petr Hapka v 70. letech napsal pro Hanu Zagorovou krásnou písničku. Říká se o ní, že je to písnička, která oslavuje život...

6.12.2019 v 13:05 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 565 | Diskuse

Beata Krusic

Důvěra k Pavlu Zemanovi?

Za mě nulová. Od doby, co jsem si prošla vyjádření doc. JUDr. Zdeňka Koudelky - o fungování Nejvyššího st. zastupitelství, přihrávání kauz Nejvyšším st. zastupitelství, panu nejvyššímu st. zástupci nevěřím ani "Dobrý den".

5.12.2019 v 10:15 | Karma článku: 40.36 | Přečteno: 1627 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

O homosexuálech, manželství a tradiční rodině

„Rozhodně mne problematika tradiční rodiny oslovuje víc než to, o co usilují homosexuální páry, totiž o statut rodiny,“ napsala blogerka Olga Pavlíková v textu nazvaném „Brutálně otevřený dopis panu Karlovi T.“.

11.12.2019 v 17:42 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 493 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Úvaha nad včerejší střelbou v Ostravské nemocnici

Šest mrtvých a tři těžce zranění zůstali po sebevrahovi, který měl pocit, že ho lékaři neléčí. Možná, že tento odporný čin donutí MZ ČR a celou zdravotnickou veřejnost se konečně zamyslet, kolik lidí potřebuje ve svojí nemoci

11.12.2019 v 9:16 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 1082 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když Vánoce nebavěj

Vánoce mají jednu vážnou chybu. Veškeré dění, včetně štědrovečerní večeře a rozbalování dárků, pílí ke kruté realitě.

11.12.2019 v 7:36 | Karma článku: 37.60 | Přečteno: 2783 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Musíme si pomáhat, všichni a všem

Tahle bohulibá činnost, která jako vše má samozřejmě svoje limity, stále hodně frčí. Možná také díky velké podpoře moderních demokratů sídlících v bruselském parlamentu.

11.12.2019 v 5:44 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Neplánovaná návštěva ruského baletu

Nikdy by mne nenapadlo, že naživo uvidím ruský balet. A ještě v jednom z jejich nejznámějších klasických děl jako je „Labutí jezero“ P.I. Čajkovského.

10.12.2019 v 15:22 | Karma článku: 21.43 | Přečteno: 529 | Diskuse
Počet článků 569 Celková karma 19.48 Průměrná čtenost 1170

Chci psát otevřeně své názory. B.K.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz